Budowa kolejnej baterii koksowniczej, tym razem w Koksowni ?Częs tochowa Nowa?, jest nadzorowana przez pracowników IChPW. W porównaniu do innych pieców przemysłowych konstrukcja baterii jest nie tylko bardzo skomplikowana, ale przede wszystkim wymaga wyjątkowej dokładności wykonania.
Każdy z pieców baterii musi znaleźć się w ściśle określonej pozycji. Z tego powodu kontrola ich umiejscowienia i osiowości ma jedno z najis totniejszych znaczeń. Piec koksowniczy pracuje na nadciśnieniu i z wsadem węglowym zajmującym praktycznie całą przestrzeń komory koksowania. To z kolei wymaga nie tylko sumiennej kontroli szczelności wszystkich spoin tworzących jego obmurze, ale przede wszystkim liniowości zabudowy tworzących je kształtek, tak aby wypchnięcie go towego koksu było możliwe.
Poważnym problemem związanym z nadzorem nad budową baterii koksowniczej jest kontrola rozmiarów kanałów zabudowanych wewnątrz masywu, a służących do rozdziału mediów grzewczych (gazu, powietrza i spalin). Rozkład ten decyduje o możliwości uzyskania wymaganych temperatur w poszczególnych kanałach ścian grzewczych.
Przy obmurzu zbudowanym z materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej (wyroby szamo towe i krzemionkowe) nieuniknione jest wzajemne przemieszczanie się poszczególnych stref masywu względem siebie, co przy rozmiarach pieca koksowniczego ma is totne znaczenie.
Bateria koksownicza musi być dodatkowo wyposażona w odpowiednio wykonany oraz usytuowany (a więc i skontrolowany) osprzęt (okotwiczenie, osprzęt odbieralnikowy i grzewczy). Rozgrzewanie masywu ceramicznego nowo wybudowanej baterii koksowniczej i jej uruchomienie wymaga opracowania harmonogram wzrostu temperatur w poszczególnych jej strefach, ale przede wszystkim ustalenia sposobu ich osiągnięcia. Rozgrzewanie baterii koksowniczej musi być realizowane w odmienny sposób niż to ma miejsce w czasie normalnego jej opalania. Związane jest to bowiem z faktem, że palniki eksploatacyjne znajdują się wewnątrz masywu i zapalenie w nich gazu przy temperaturach poniżej zapłonu gazu byłoby niemożliwe.
Ponad to w czasie samego rozgrzewania trzeba na bieżąco nie tylko reagować na zmiany temperatur masywu, ale równocześnie na zmiany jego gabarytów w wyniku zachodzącej rozszerzalności, poprzez odpowiednią regulację okotwiczenia.
Uruchomienie normalnej eksploatacji to znowu potrzeba podjęcia wielu skomplikowanych działań, począwszy od zmiany opalania z tymczasowego na docelowe, poprzez sukcesywny załadunek poszczególnych pieców koksowniczych wsadem węglowym z równoczesną regulacją ilości dostarczania mediów opałowych do obsługujących je ścian, a kończąc na zagazowaniu odbieralnika gazem wydzielanym z koksowanego wsadu.
Au tor: Henryk Fitko