30 września 2020 roku ukazała się ostateczna wersja broszury Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. Na liście strategicznych infrastruktur znalazło się Centrum Czystych Technologii Węglowych CCTW+, którego część jest zlokalizowana na terenie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

CCTW stanowi is totne wsparcie dla komercjalizacji krajowych rozwiązań technologicznych z obszaru transformacji energetycznej, gospodarki o zamkniętym obiegu czy gospodarki wodorowej a IChPW jako jednostka pozostająca w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych posiada potencjał i kompetencje pozwalające na odegranie is totnej roli w procesie transformacji technologicznej krajowego sek tora paliw i energii.   

Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW+) to duża Infrastruktura Badawcza (IB), wynik ciągłej, planowanej rozbudowy CENTRUM CZYSTYCH TECHNOLOGII WĘGLOWYCH (CCTW), powstałego w ramach projektu inwestycyjnego zrealizowanego w konsorcjum naukowym dwóch instytutów: Główny Instytut Górnictwa (GIG) ? lider oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW).

Resort nauki ogłosił listę strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. To 65 projektów z pozytywną rekomendacją zespołu doradczego i 5 wskazanych dodatkowo przez ministra.

Każdy wniosek został poddany ocenie mery torycznej przez Zespół doradczy do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej oraz dwóch ekspertów zewnętrznych ? krajowego i zagranicznego. Łącznie w procesie oceny zgłoszonych infrastruktur badawczych wzięło udział blisko 160 recenzentów.

Oceny wniosków dokonano według ustawowych kryteriów, z uwzględnieniem następujących wag:

  • unika towość infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej ? 20%;
  • potencjał instytucjonalny oraz kadrowy wnioskodawcy ? 18%;
  • s topień zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców ? 15%;
  • zasadność kosztów związanych z infrastrukturą ? 15%;
  • zgodność celów i założeń infrastruktury z krajowymi i międzynarodowymi politykami w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji ? 12%;
  • perspektywa powstania infrastruktury we współpracy międzynarodowej ? 12%;
  • możliwość powstania infrastruktury w perspektywie krótko- i średniookresowej ? 8%.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej tworzona jest w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) co maksymalnie 4 lata. Umieszczenie infrastruktury badawczej na tej liście jest wyrazem uznania badawczego potencjału, ale nie gwarantuje jeszcze finansowania dla tego projektu. Projekty, które są na mapie mają jednak większe szanse w staraniu o takie środki. Przepisy zakładają bowiem, że co najmniej połowa środków przeznaczanych na inwestycje związane z działalnością naukową mają być kierowane na projekty z mapy.

War to podkreślić, że pomimo swej nazwy, kojarzącej się jednoznacznie z technologiami węglowymi, obecnie w CCTW prowadzone są badania umożliwiające wsparcie gospodarki narodowej w zakresie wdrażania procesu transformacji energetycznej (w tym s topniowego procesu odchodzenia od paliw kopalnych w wytwarzaniu energii i transporcie). Rozwijane w CCTW technologie umożliwią m.in. zastępowanie paliw kopalnych biomasą (energetyka zawodowa i rozproszona), paliwami z odpadów (ciepłownictwo lokalne) a także usuwanie i zagospodarowywanie produk towe powstającego CO2. Te obszary mery torycznie wpisują się w mapę drogową gospodarki o zamkniętym obiegu (GOZ) oraz plany krajowej transformacji energetycznej. Dodatkowo, poprzez rozwój procesów zgazowania biomasy stałej, oczyszczania powstałego gazu i separacji wodoru, infrastruktura CCTW wpisuje się w powstającą krajową strategię wodorową.        

Pełną wersję broszury Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej wraz opisami poszczególnych infrastruktur można znaleźć tutaj.

 Więcej na temat Centrum Czystych Technologii Węglowych można znaleźć tutaj.