Komisja Europejska zakłada wzrost w UE celu redukcji emisji CO2 do 55 procent do roku 2030 roku i wyższy udział OZE. Kierunkiem jest przyspieszenie dojścia do gospodarki neutralnej klimatycznie.
Dodatkowo Komisja zamierza podwyższyć cel udziału OZE w miksie energetycznym z aktualnie zakładanego na 2030 rok z 32 procent do poziomu 38-40. Wiązać się to musi z koniecznością zmniejszenia zużycia węgla kamiennego i brunatnego o 70 procent, a ropy i gazu o odpowiednio 30 i 25 procent (w odniesieniu do roku 2015). Wszystkie te sek tory powinny równocześnie otrzymać rocznie zwiększone wsparcie finansowe z budżetu Unii o około 350 mld euro.
Pomimo pozytywnego kierunku zmian, jako chęci zmotywowania do poprawy jakości środowiska, należy brać pod uwagę możliwość negatywnego wpływu tych zobowiązań na gospodarkę. Efektem może być tzw. carbon leakage, czyli uciekanie poza Unię części strategicznych gałęzi gospodarki, które wytwarzają is totne produkty. Trzeba mieć na uwadze zrównoważony rozwój, który maksymalnie w możliwy technologicznie i ekonomicznie sposób dba o ochronę środowiska, a równocześnie pozwala na wytwarzanie produktów niezbędnych dla codziennego życia mieszkańców Unii.
Instytut wspiera działalność firm i instytucji w zakresie zwiększania s tosowania źródeł odnawialnych, m.in. poprzez realizację projektów dotyczących wykorzystania wodoru, wprowadzania dodatków bio do mieszanek wsadowych, wychwytu dwutlenku węgla czy też w formie edukacyjnej współorganizując szkolenia dotyczące wykrywania nielegalnego spalania odpadów.