7 sierpnia 2020 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (https://legislacja.gov.pl/docs//2/12329603/12659457/dokument459997.pdf), której is totnym elementem jest utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Przepisy dotyczące CEEB zakładają, że w ewidencji gromadzone będą dane dotyczące m.in. źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, które nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia w myśl ustawy Prawo ochrony środowiska ? p.o.ś. System teleinformatyczny obsługujący CEEB gromadzić ma również informacje dotyczące kontroli przeprowadzanych na mocy art. 379 p.o.ś, w tym aktów prawa lokalnego wydanych na mocy art. 96 tej ustawy, przy okazji których prowadzona będzie inwentaryzacja źródeł ciepła i spalania paliw.
Z punktu widzenia intensyfikacji działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce i walki z tzw. ?niską emisją? duże znaczenie mają przepisy nakładające na właścicieli budynków lub lokali obowiązek złożenia władzom gminy deklaracji dotyczącej liczby i rodzaju eksploa towanych indywidualnych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i rodzaju spalanego paliwa.
Szczegółowa analiza systemów kontroli obowiązujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec oraz Szwajcarii wykazała, że przy toczone powyżej przepisy nowelizacji mogą stanowić jeden z filarów systemu okresowej kontroli indywidualnych urządzeń grzewczych obejmujących również pomiar stężenia emi towanych zanieczyszczeń w warunkach rzeczywistej eksploatacji urządzenia. Regularne kontrole, poza weryfikacją przestrzegania przez obywateli przepisów o ochronie środowiska i dotrzymywania określonych war tości granicznych emisji, pozwalają na identyfikację przypadków, w których wysoka emisja zanieczyszczeń wynika z niewłaściwej eksploatacji niejednokrotnie nowego urządzenia. Problem ten może zostać wyeliminowany poprzez przeprowadzone przez kontrolera szkolenie z zakresu regulacji i dobrej praktyki palenia. Obowiązek taki poza rządami Niemiec i Szwajcarii, wprowadzony został również przez władze Republiki Czeskiej.
W dobie wzmożonych działań na rzecz zmniejszenia negatywnego oddziaływania sek tora by towo-komunalnego na jakość powietrza atmosferycznego należy się zastanowić, czy następnym krokiem, po wdrożeniu w Polsce CEEB, nie powinno być wprowadzenie krajowego systemu okresowych kontroli stanu technicznego i rzeczywistej emisji zanieczyszczeń. Wprowadzenie obowiązku dotrzymywania standardów emisyjnych dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej do 500 kW i obowiązkowych szkoleń z zakresu niskoemisyjnej eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe wydaje się być słusznym rozwiązaniem w Polsce, gdzie prawie 50% gospodarstw domowych na potrzeby ogrzewania i przygo towania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje węgiel kamienny i drewno.
W ramach realizacji projektu ?Zintegrowany system wsparcia polityki i Programów Ograniczania Niskiej Emisji ? ZONE? Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla opracował koncepcję modelu kontroli emisji i akwizycji danych ze źródeł niskiej emisji wraz z propozycją s tosowanych przepisów prawnych, które mogą stanowić podstawę do osadzenia wypracowanego rozwiązania w krajowym prawodawstwie.