Zagospodarowanie energii odpadowej jest niezwykle aktualnym zagadnieniem, wpisującym się w kilka obszarów tematycznych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). KIS wskazują na preferencje w udzielaniu wsparcia rozwoju prac badawczych, rozwojowych i innowacyjności (B+R+I). Polegają na określeniu priorytetów gospodarczych w obszarze B+R+I oraz skupieniu inwestycji na obszarach zapewniających zwiększenie war tości dodanej gospodarki i jej konkurencyjności na rynkach zagranicznych. Inteligentne specjalizacje mają przyczyniać się do transformacji gospodarki krajowej poprzez jej unowocześnianie, przekształcanie strukturalne, zróżnicowanie produktów i usług oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, również wspierających transformację w kierunku gospodarki efektywnie wykorzystującej zasoby, w tym surowce naturalne.
KIS, w których pojawia się energia odpadowa, to m.in:
- Nowe lub udoskonalone technologie wykorzystania ciepła odpadowego lub niskotemperaturowego powstałego w wyników procesów technologicznych lub technicznych.
- Wykorzystanie ciepła odpadowego, niskotemperaturowego i innych form energii rozpraszanej, w tym energetyczne wykorzystanie hałasu i drgań.
- Nowe systemy umożliwiające wykorzystanie energii poprocesowej w skali mikro.
- Innowacyjne systemy do wytwarzania energii elektrycznej (także w skojarzeniu) z wykorzystaniem węglowodorów odpadowych oraz wodoru będącego produktem ubocznym w procesach technologicznych (np. produkcja kwasu solnego, nawozów, rafinerie).
- Urządzenia i systemy konwersji, magazynowania i wykorzystania energii odnawialnej i odpadowej.
- Odzysk i przetwarzanie energii odpadowej gazów technologicznych z agregatów hutniczych oraz ze stałych i ciekłych materiałów.
- Rozwój i wdrażanie rozwiązań technologicznych wykorzystania energii ze ścieków w skojarzonych systemach energetycznych w tym systemy oczyszczania ścieków zintegrowane z odzyskiem wody i ciepła.
- Nowa torskie rozwiązania odzysku energii z odpadów z wyłączeniem spalania i współspalania.
Energia odpadowa definiowana jest jako energia bezużytecznie odprowadzana do o toczenia pomimo tego, że dzięki wysokiej jakości (egzergii) nadaje się do dalszego wykorzystania w sposób ekonomicznie opłacalny.
Wykorzystanie energii odpadowej może przyczynić się do:
- oszczędności paliw podstawowych (pierwotnych i wtórnych),
- obniżenia nakładów na transport i przetwarzanie paliw,
- zmniejszenia emisji szkodliwych substancji odprowadzanych do o toczenia (pozytywny efekt ekologiczny).
Technologie zagospodarowujące ciepło odpadowe:
- ORC (z ang. Organic Rankine Cycle),
- Pompy ciepła (sprężarkowe, absorpcyjne),
- Wymienniki ciepła (regenera tory, rekupera tory, rurki ciepła (z ang. Heat Pipes)),
- Bezpośrednia generacja elektryczności wykorzystując zjawiska termoelektryczne (efekt Seebecka) – TEG (ThermoElectric Genera tor) ? w małej skali, dalsze prace B+R.
IChPW podążając za aktualnymi trendami, w ramach subwencji statu towej prowadzi prace badawcze i rozwojowe związane z zagadnieniami odzysku energii z odpadów i zagospodarowania energii odpadowej. IChPW jest otwarty i zachęca partnerów przemysłowych do szeroko rozumianej współpracy przy realizacji projektów B+R.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać tutaj.