Biomasa stanowi prawie dwie trzecie produkcji energii odnawialnej w Europie i coraz chętniej jest wykorzystywana poza energetyką zawodową np. w ogrzewnictwie indywidualnym. Najpopularniejszą formą paliwa biomasowego wykorzystywanego w ogrzewnictwie indywidualnym jest pelet drzewny. Zainteresowanie takim źródłem energii stale rośnie czego dowodem jest wzrost o ponad 10% produkcji peletu drzewnego w okresie 2018-2019. Najwyższy wzrost zapotrzebowania na tego typu surowiec odno towano w przypadku Niemiec, Szwecji, Litwy i Francji. W Polsce podobnie jak w Europie zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym podejmowane są działania ograniczające wykorzystanie konwencjonalnych paliw stałych i zastępowaniu ich m.in. biomasą.

Czym jest pelet drzewny i czym się charakteryzuje? Pelet jest ekologicznym paliwem produkowanym z biomasy w formie granulatu. Wytwarza się go z trocin drewnianych, słomy czy roślin energetycznych. Swoje szczególne zalety zawdzięcza technologii, w jakiej jest produkowany. Granulat powstaje przez sprasowanie biomasy pod bardzo wysokim ciśnieniem. Zas tosowanie wysokiego ciśnienia podczas produkcji peletu z biomasy powoduje zagęszczenie war tości energetycznej, co przekłada się na wzrost jego kaloryczności. Paliwo takie posiada również niską zawar tość popiołu (który stanowi balast energetyczny), co przekłada się bezpośrednio na bardzo małą ilością odpadów powstających w skutek spalania. Jego dodatkową zaletą jako uniwersalnego paliwa jest jego ekologiczność, dodatkowym atutem wysokiej jakości peletów z biomasy jest czys tość podczas ich użytkowania, pelet nie brudzi i nie pyli w porównaniu do konwencjonalnych paliw stałych.

Na polskim rynku dostępny jest wysokojakościowy pelet drzewny spełniający najwyższe wymagania jakościowe i posiadający najwyższy certyfikat DIN EN A1 (DIN PLUS). Niestety coraz częściej spotyka się paliwo ? pelet z biomasy, które nie tylko nie posiada takiego typu certyfikatu ale może być zanieczyszczone odpadami polimerowymi, odpadem meblarskim lub wyprodukowany wyłącznie z drewna odpadowego pochodzącego z produkcji meblarskiej. Takie paliwo nie tylko nie spełnia wymogów normy ale również jest nie ekologiczne, a jego spalanie może niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Paląc takim paliwem możemy również zostać posądzeni o spalanie śmieci.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla prowadzi badania kontrolne takich podejrzanych ?paliw z biomasy? pomagając jednostkom samorządowym oraz organizacjom proekologicznym w walce z takim zjawiskiem. Czego My Konsumenci powinniśmy się spodziewać i na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu takiego paliwa? W przypadku zakupu peletu drzewnego kupujmy ?oczami? i kontrolujmy parametry podawane przez producenta. Im jaśniejszy pelet tym mamy większą pewność, że został wyprodukowany z dobrej jakości drewna z niewielką ilością naturalnego lepiszcza (lub nawet bez jego udziału). Pelet powinien być poza tym gładki, szklisty i jednorodny i nie łamać się łatwo w rękach ? przykład taki pokazano na rysunku 1.

Powinniśmy jako Konsumenci unikać peletu, który jest ciemnej, brązowej barwy, łatwo kruszy się w rękach, a co najważniejsze po jego rozkruszeniu możemy dostrzec niejednorodne elementy i wtrącenia o różnej barwie (rys. 2). Wtrącenia te mogą okazać się odpadem polimerowym, którym został zanieczyszczony pelet celem podwyższenia war tości opałowej paliwa. Analiza takiego zanieczyszczonego paliwa w labora torium wielokrotnie potwierdza (rys. 3) wstępne obserwacje i udowadnia, że do drewna podczas procesu produkcyjnego dodano m.in. odpadowego polipropylenu (PP) i polietylenu (PE).

Świadomie wybierajmy i kontrolujmy paliwa, które chcemy wykorzystać w naszych domach, dla bezpieczeństwa Naszego oraz Naszego środowiska!