Polska jest jednym z wiodących producentów koksu w Unii Europejskiej. Obserwowany w ciągu ostatnich lat rozwój technologiczny przemysłu hutniczego w krajach Europy Zachodniej w tym eksploatacja pieców o co raz większej obję tości, doprowadził do znaczącego wzrostu wymagań w s tosunku co do jakości koksu a w szczególności jego parametrów wytrzymałościowych. Osiągnięcie wysokich parametrów jakościowych koksu wymaga zas tosowania w mieszance wsadowej wysokiego udziału najwyższej jakości węgli koksowych.

Polskie koksownictwo wykorzystuje przede wszystkim krajową bazę zasobową węgli koksowych, ale w niektórych wypadkach konieczne jest zas tosowanie węgli z importu. Zas tosowanie węgli impor towanych (w szczególności węgli pochodzących z USA) pomimo ich pozytywnego wpływu na jakość otrzymanego koksu, stwarza ryzyko znacznej intensyfikacji zjawiska generowania ciśnienia koksowania. Zbyt wysokie war tości tego ciśnienia powodują utrudnienia w trakcie eksploatacji baterii koksowniczej (problemy z wypychaniem koksu z komory ? tzw. ciężki bieg pieca) a w konsekwencji powodują przedwczesne zużycie się masywu ceramicznego komór koksowniczych i skrócenia żywotności baterii. Przedwczesna destrukcja masywu zwiększa również emisję niezorganizowaną szkodliwych substancji do powietrza.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przemysłu koksowniczego w ramach projektu nr POIR.01.01.01- 00-0497/18  pt. „System oceny bezpieczeństwa eksploatacji baterii koksowniczych w aspekcie produkcji wysokojakościowego koksu dla potrzeb sek tora stalowego” realizowanego przez konsorcjum w składzie: Koksownia Częs tochowa  Nowa Sp. z o.o. (KCN), HPH-Hutmaszprojekt Sp. z o.o. (HPH), Zarmen Sp. z o.o. (Zarmen) prowadzone są prace, których celem jest opracowanie innowacyjnego w  skali europejskiej pro totypu systemu oceny bezpieczeństwa eksploatacji baterii koksowniczych w aspekcie produkcji wysokojakościowego koksu dla potrzeb sek tora stalowego oraz przygo towanie go do wdrożenia do działalności produkcyjnej Koksowni Częs tochowa Nowa.

Głównym podwykonawcą prac badawczych i rozwojowych w ramach tego projektu jest  Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, który posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie związanym z technologią procesu koksowania, badań zjawisk zachodzących w trakcie procesu uplastyczniania w tym w szczególności zjawiska powstawania ciśnienia koksowania.

Więcej informacji na temat realizowanego projektu można znaleźć tutaj.

bateria koksownicza