Od pewnego czasu miarą nowoczesności i innowacyjności przemysłu (i nie tylko) jest poziom jego zau tomatyzowania i zinformatyzowania. Dziś trudno nawet sobie wyobrazić pracę niektórych linii technologicznych bez chociażby podstawowych systemów ich au tomatycznego sterowania, czy niektórych zakładów bez podstawowej sieci informatycznej. Jak is totne to ma znaczenie wielu z nas mogło się ostatnio przekonać wykonując dzięki nim pracę zdalną.
Przewidując is totność au tomatyzacji i informatyzacji przemysłu Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla już kilka lat temu, w ramach projektu ?Inteligentna koksownia spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki? finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, opracował wiele narzędzi informatycznych wspomagających eksploatację baterii koksowniczej i obiektów z nią współpracujących. Należy tu przede wszystkim wymienić:
- au tomatyczny system moni torowania stanu techniczno-technologicznego baterii koksowniczej, umożliwiający w czasie on-line śledzenie zachodzących zmian i generowanie komunikatów na temat koniecznych działań naprawczych,
- program komputerowy do prognozowania wskaźników jakościowych koksu, pozwalający nie tylko przewidywać osiąganą z dostępnej bazy surowcowej jakość produkcji, ale przede wszystkim typować skład mieszanek węglowych dla zadanych parametrów jakościowych koksu, wskazując równocześnie koszt i możliwości ich pozyskania,
- zintegrowany system nadrzędnego sterowania pracą baterii koksowniczej, symulujący wszystkie zjawiska zachodzące w jej systemie produkcyjnym i systemie grzewczym w zależności od zadanych parametrów eksploatacyjnych i przy pewnych warunkach zdolny do przejęcia funkcji całkowitego sterowania jej pracą.