Ponad 180 wybitnych młodych naukowców prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym otrzymało stypendia naukowe Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nich znalazł się pracownik Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla pan dr inż. Marcin Sajdak.
W XIII edycji konkursu rozpatrzono 1129 wniosków. Stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przyznano 181 wybitnym młodym naukowcom. Laureaci będą otrzymywać je przez okres do 3 lat.
Decyzją nr 1052/E-134/STYP/13/2018 stypendium zostało przyznane pracownikowi Labora torium Gazów Przemysłowych i Produktów Węglopochodnych panu dr inż. Marcinowi Sajdakowi.
Dr inż. Marcin Sajdak w swojej pracy badawczej zajmuje się głównie zagadnieniami termicznej konwersji paliw stałych i prowadzeniem analiz chemometrycznych, pozwalającymi lepiej zrozumieć badane procesy i zjawiska. Na przestrzeni siedmiu lat swojej pracy w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla opublikował 32 prace naukowe w tym 24 z listy A czasopism punk towanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w znaczącej części, jako główny au tor. Znacząca większość jego publikacji jest związana z tematyką termicznej konwersji biomasy i analizą danych z zas tosowaniem me tod chemometrycznych. Od 2012 roku kierował oraz uczestniczył w 16 projektach zarówno statu towych, jak również krajowych (Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych /3 i /4, Iuventus Plus) i międzynarodowych (BIOPOGEN) – prowadzonymi w IChPW.
Był uczestnikiem licznych krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Udziela się on również w roli recenzenta, oceniając przeszło 40 artykułów naukowych zgłoszonych do publikacji w 19 czasopismach m.in. Energy Conversion and Management, Fuel, Fuel Processing Technology, Journal of Analytical and Applied Pyrolysis, ACS Sustainable Chemistry & Engineering, Chemosphere. Jego wkład w proces recenzowania prac naukowych zaowocował przyznaniem wyróżnienia ?Outstanding Contribution in Reviewing? przez 4 czasopisma o ustalonej renomie: Energy Conversion and Management, Fuel Processing Technology, Journal of Analytical and Applied Pyrolysis oraz Waste Management. W ostatnim czasie jest zaangażowany w prowadzenie badań dotyczących przeciwdziałania zjawisku niskiej emisji. W 2017 roku opracował nowa torską me todę wykrywania spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych. Opracowany przez niego algorytm klasyfikacyjny, został wykorzystany do stworzenia oprogramowania, które zostało przekazane 175 jednostkom samorządowym Województwa Śląskiego. Działanie to przyczynia się do walki z niską emisją, która stanowi obecnie jedno z najważniejszych wyzwań w zakresie ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego. Obecnie prowadzi badania z zakresu oczyszczania i wzbogacania strumienia gazu koksowniczego w wodór, który po wydzieleniu będzie mógł zostać wykorzystany jako paliwo.
Serdecznie gratulujemy!
Lista stypendystów XIII edycji konkursu dostępna jest tutaj.
Informacje na temat rozstrzygnięcia można również znaleźć na stronie MNiSW.