Międzynarodowy Kongres ENVICON Environment odbył się w terminie 16-17 października 2017 roku. W trakcie dwóch dni goście mieli okazję wysłuchać aż 8 sesji tematycznych poprowadzonych przez specjalistów z całej Polski i zza granicy. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla był reprezen towany przez Dyrek tora Aleksandra Sobolewskiego.

Podczas tegorocznego Kongresu w trakcie czterech sesji głos zabrali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju oraz mecenasi kancelarii prawnych, którzy rozwiewali wątpliwości związane z zagadnieniami prawnymi w danym temacie.

ENVICON to najbardziej rozpoznawalne i prestiżowe wydarzenie w branży ochrony środowiska w Polsce. Podczas tegorocznego Kongresu tematy które cieszyły się największym zainteresowaniem to Gospodarka wodna, Gospodarka w Obiegu Zamkniętym oraz tradycyjnie Gospodarka Odpadami. Zainteresowanie ENVICON-em było rekordowe, wzięło w nim udział 822 osoby z 14 krajów, co podkreśla, że kongres ENVICON można zaliczyć do międzynarodowych imprez.

Pierwszą sesję na Envicon Environment 2017 zdominowała dyskusja na temat circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym). Nie zabrakło też tematu cyfryzacji, organizacji przez Polskę kongresu COP24 oraz kwestii dofinansowań unijnych na ochronę środowiska. Pierwszego dnia Kongresu odbyło się 5 sesji tematycznych. Jedną z zapowiadanych nowości była sesja poświęcona wsparciu polskich zielonych technologii. Pierwsza taka sesja na Kongresie ENVICON podczas której zabrali głos przedstawiciele czterech ministerstw Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Energii.

Podczas sesji Odnawialne Źródła Energii dyrek tor Aleksander Sobolewski zaprezen tował wykład pt. ?Paliwa z odpadów jako lokalne źródło energii?, następnie moderował dyskusję podczas której prelegenci odpowiedzieli m.in. na pytania:  jakie są oczekiwane zmiany w nowelizacji ustawy o OZE? Jak w najbliższych latach będzie kształ tował się polski miks energetyczny?

Drugi dzień Kongresu obejmował trzy sesje tematyczne w tym jedna z nich była kolejną nowością – innowacyjna Gmina to sesja skierowana głównie do samorządowców i poruszająca zagadnienia is totne dla rozwoju miast i gmin pod względem ochrony środowiska.

Największym zainteresowaniem cieszyła się sesja Gospodarka w Obiegu Zamkniętym, była to jedna z najliczniej odwiedzanych sesji. Świadczy to m.in. o tym jak is totne tematy były poruszane podczas wystąpień oraz jak nasze społeczeństwo coraz bardziej świadomie podchodzi do zagadnień ochrony środowiska.