Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla był Patronem Naukowym XII konferencji Naukowo-Technicznej „Ochrona środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie”.

W bogatym programie konferencji prof. Marek Ściążko był modera torem debaty: CZAS NA? pomysły na węgiel, dyrek tor Aleksander Sobolewski uczestniczył w dyskusji – Polska rzeczywis tość a europejska polityka energetyczno-klimatyczna, a z-ca dyrek tora ds. badań i rozwoju Jarosław Zuwała wygłosił w panelu: CZAS NA… paliwa referat pt.: Opracowanie narzędzi badawczych dla poprawy dyspozycyjności kotła biomasowego typu BFB.

W trakcie konferencji organiza torzy wyróżnili nagrodą – Klucz Sukcesu – prof. Marka Ściążko – Sekretarza Naukowego naszego Instytutu.

Klucz Sukcesu to wyróżnienie, które redakcja ?Energetyki Cieplnej i Zawodowej? przyznaje osobom i instytucjom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju polskiej energetyki. Sylwetkę laureata zaprezen tował prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej i Polskiej Akademii Nauk. Statuetkę wręczył Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP.

Z LAUDACJI



Redakcja Magazynu ENERGETYKA CIEPLNA I ZAWODOWA przyznała Klucz do Sukcesu prof. dr. hab. inż. Markowi Ściążko za twórczy wkład w rozwój niskoemisyjnych technologii energetycznych obejmujących zarówno technologie czystego węgla, technologie wychwytywania i utylizacji CO2, jak i technologie uzyskiwania niskoemisyjnych paliw. Ważnym jest przy tym zwrócenie uwagi na aktywność Profesora w organizacji życia naukowego i w sformułowaniu is totnych zadań badawczych wspomagających rozwój technologii energetycznych.

… Działalność badawcza prof. Marka Ściążko koncentruje się głównie wokół wybranych zagadnień energetyki i koksownictwa, a ściślej rzecz biorąc ? dotyczy technologii chemicznej i energetycznej, inżynierii procesowej, ekonomiki i efektywności ekologicznej przetwórstwa paliw stałych ? węgla i biomasy.

… Niepodobna wymienić wszystkich obszarów aktywności organizacyjnej Kandydata. Jest jednym z nielicznych badaczy aktywnie uczestniczących w wielu polskich i europejskich organizacjach naukowych i przemysłowych decydujących o kierunkach rozwoju energetyki oraz rozstrzygających ważne kwestie zwiększenia udziału polskiej nauki w europejskich programach badawczych. …
Biorąc pod uwagę powyższe, wyrażam pełne przekonanie, że dzisiejsze wyróżnienie trafia do osoby całkowicie na nie zasługującej.