Cały tydzień trwa wizyta członków Komisji Gospodarczej, Energetyki, Przemysłu, MŚP i Rzemiosła parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce. Grupa parlamentarna w trakcie tygodniowej wizyty aż trzy dni spędza na śląsku.
Celem wizyty jest zapoznanie się ze specyfiką Śląska (partnerskiego regionu dla Nadrenii Północnej-Westfalii) również w kontekście wyzwań w zakresie polityki energetycznej Polski – opartej, wg zapowiedzi rządowych, w dalszej perspektywie również na węglu.
Jednym z elementów tej wizyty były odwiedziny Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
W trakcie spotkania parlamentarzystów z kadrą zarządczą Instytutu, po zaprezen towaniu firmy przedstawione zostały innowacyjne rozwiązania mające na celu zwiększenie efektywności produkcji energii/paliw ze źródeł konwencjonalnych.
Parlamentarzyści dowiedzieli się, że Instytut uczestniczy w projektach badawczych o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki; że w Instytucie prowadzone są prioryte towe dla gospodarki badania nad efektywnym wykorzystaniem paliw kopalnych, odnawialnych i alternatywnych, gdzie obszar kompetencji Instytutu koncentruje się na ich termochemicznym przetwórstwie w procesach zgazowania, pirolizy i spalania, a Instytut wraz z „Centrum Czystych Technologii Węglowych” jest wiodącym ośrodkiem nowa torskich badań w dziedzinie „czystych technologii węglowych” w Europie.
Po prezentacjach odbyła się energetyczna dyskusja dotycząca ENERGII. Parlamentarzyści pytali o sprawy związane z polską polityką energetyczną, o nowe kierunki w niej zawarte, jak również o sprawy związane ochroną środowiska, z naciskiem na eliminację niskiej emisji. Na zakończenie dyskusji pan Georg Fortmeier – przewodniczący komisji parlamentarnej – wręczył dyrek torowi A.Sobolewskiemu pamiątkowy medal.
Po obradach parlamentarzyści mieli okazje zapoznać się z infrastrukturą badawczą Centrum Czystych Technologii Węglowych.
Przekazem, jaki uczestnicy delegacji zabiorą ze sobą do Niemiec jest stwierdzenie, że w polskiej polityce energetycznej, mimo że opartej na węglu, kładziony jest znaczący nacisk na wypracowywanie i wdrażanie nowych technologii pozwalających na optymalne gospodarowanie zasobami z uwzględnieniem wyzwań związanych z ochroną środowiska.