Funkcjonowanie magazynów energii uregulowane jest prawnie ustawą Prawo energetyczne, która weszła w życie w dn. 3 lipca 2021.

Na jej mocy każdy podmiot posiadający magazyn energii elektrycznej o łącznej mocy przekraczającej 10 MW wymaga uzyskania koncesji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (uznającej magazyny energii za w pełni zintegrowane elementy sieci, co oznacza zezwolenie na ich posiadanie, zarządzanie i obsługę), natomiast magazyny energii o mocy od >50 kW do 10 MW podlegają wpisowi do rejestru magazynów energii elektrycznej.

Wiąże się to z obowiązkiem prowadzenia rejestru magazynów energii w postaci elektronicznej na stronie internetowej danego podmiotu, które posiada magazyny energii elektrycznej o łącznej mocy przekraczającej 50 kW (zgodnie z art. 43g ust. 1 i 7 ustawy Prawo energetyczne).

Na początku lipca 2024 r. Urząd Regulacji Energetyki opublikował raport pt. Magazynowanie energii elektrycznej, w którym przedstawia stan sektora magazynowania energii w Polsce.

Z przeprowadzonej przez URE ewidencji rejestru magazynów wynika, iż na koniec 2023 roku przyłączonych do sieci zostało 12 magazynów energii o łącznej mocy zainstalowanej 1464,5 MW. Największymi magazynami pod względem mocy zainstalowanej (85% całkowitej mocy) są elektrownie szczytowo-pompowe, a w połowie uwzględnionych magazynów wykorzystuje się technologie magazynowania oparte o baterie litowo-jonowe.

Najwięksi Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych oraz Operatorzy Systemów Przesyłowych w Polsce to:

  • Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – 2 magazyny o łącznej mocy 1250,6 MW;
  • PGE Dystrybucja S.A. – 2 magazyny o łącznej mocy 200,7 MW;
  • ENERGA-OPERATOR S.A. – 2 magazyny o łącznej mocy 6,18 MW;
  • PGE Energetyka Kolejowa S.A. – 1 magazyn o mocy 5,5 MW;
  • TAURON Dystrybucja S.A. – 4 magazyny o łącznej mocy 1,4 MW;
  • Stoen Operator Sp. z o.o. – 1 magazyn o mocy 0,07 MW.

Ponadto na początku 2024 r. URE przeprowadził monitoring stron internetowych 191 podmiotów posiadających magazyny o łącznej mocy do 10 MW, mających obowiązek prowadzenia rejestru magazynów energii. Wynika z niego, że 28% wszystkich badanych operatorów (tj. 54 podmiotów) spełniło ten obowiązek, a 47 z nich miało puste rejestry, co wskazuje na brak przyłączenia tychże magazynów do sieci.



Przygotował: Krzysztof Supernok
Zakład Transformacji Energetycznej