Polenergia planuje zbudować na Śląsku fabrykę zielonego wodoru o mocy 105 MW, która będzie produkować około 13 tys. ton wodoru rocznie. Firma otrzymała decyzję notyfikacyjną Komisji Europejskiej, potwierdzającą możliwość dofinansowania inwestycji kwotą do 142,77 mln euro. Projekt H2Silesia wykorzysta energię z farm wiatrowych i fotowoltaicznych do produkcji zielonego wodoru, wpisując się w strategię dekarbonizacji Polski, tworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia pozycji Polski na europejskim rynku wodorowym. Emilia Makarewicz, członek zarządu Polenergii H2Silesia, podkreśla konieczność szybkiego rozwoju projektów wodorowych, aby Polska mogła pozostać konkurencyjna na globalnym rynku. Polenergia liczy na wsparcie rządu i wprowadzenie systemów zachęt, które umożliwią szybki rozwój projektów wodorowych.

Chcąc reagować na zmienność cen kopalnych nośników energetycznych, przedsiębiorstwa energochłonne mogą optymalizować własny bilans energetyczny w ramach szeroko pojętej gospodarki o obiegu zamkniętym GOZ, w tym również w zakresie projektów wodorowych.


Instytut Technologii Paliw i Energii posiada Zakład specjalizujący się w konsultingu z zakresu GOZ i pomaga przedsiębiorstwom w optymalizacji procesów przemysłowych.

Zapraszamy do kontaktu



Przygotował: Mateusz Kochel
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Źródła:
https://www.wnp.pl/nafta/na-slasku-powstanie-wielka-fabryka-wodoru-polska-firma-liczy-na-rekordowe-dofinansowanie,847465.html