Podmiot prowadzący system kaucyjny w Polsce zgodnie z ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, musi spełnić szereg warunków oraz ma jasno określone zadania. Operatorem systemu kaucyjnego może być jedynie spółka akcyjna z siedzibą na terenie Polski, posiadająca kapitał zakładowy o minimalnej wartości równej 5 mln zł. Ideą systemu kaucyjnego jest jego zarządzanie przez podmioty wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach na napoje. Z tego powodu to właśnie te przedsiębiorstwa, a także izby gospodarcze i związki pracodawców reprezentujące tych przedsiębiorców, mogą powołać spółkę prowadzącą system kaucyjnym w Polsce, będąc jednocześnie jej jedynymi akcjonariuszami. Działalność operatora systemu kaucyjnego sprowadza się do wdrażania, organizacji i zarządzania systemem kaucyjnym. Nie ma ograniczeń dotyczących liczby operatorów na rynku, przy czym należy zaznaczyć, że prowadzenie systemu kaucyjnego wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego ds. klimatu.

Odpowiedzialnością operatora systemu kaucyjnego w Polsce jest zapewnienie m.in.:

  • ustawowo określonych poziomów selektywnej zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych,
  • odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych z punktów zbiórek oraz ze sklepów,
  • transportu opakowań do podmiotów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach lub zakładów przetwarzania odpadów,
  • sprawozdawczości do BDO w imieniu przedsiębiorców uczestniczących w jego systemie.

Zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego otrzymały do tej pory dwa podmioty – Krajowy System Kaucyjny ZWROTKA S.A. oraz Polski System Kaucyjny PolKa S.A. Planowany termin wejścia w życie systemu kaucyjnego to początek roku 2025.


Instytut Technologii Paliw i Energii oferuje usługi doradcze z zakresu szeroko rozumianej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zapraszamy do współpracy.



Przygotowała: Agata Wajda
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym