Według raportu ‚Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022‚ bazującego na danych z regionalnych wydziałów monitoringu środowiska GIOŚ, zgodnie z wymogami Prawa Ochrony Środowiska oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nastąpiła poprawa jakość powietrza. Ocenę jakości powietrza przeprowadzono w podziale kraju na 46 stref.

Jak wynika z opublikowanego raportu na podstawie stężeń 1-godz. wszystkie strefy były wolne od nadmiernego stężenia dwutlenku siarki, tlenku węgla, benzenu, ozonu, ołowiu, kadmu i niklu w pyle zawieszonym PM10, czyli otrzymały klasę A. W czterech strefach wystąpiło przekroczenie dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu, z kolei arsenu w dwóch. W klasie A znalazły się również 32 strefy dla pyłu zawieszonego PM10, 35 stref dla pyłu zawieszonego PM2,5 oraz 14 stref dla benzo(a)pirenu zawartego w pyle zawieszonym PM10.

Największy problem oraz wyzwanie stanowi stężenie benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, ponieważ aż 32 strefy zostały zaliczone do klasy C. Jednak – jak zaznacza GIOŚ – w przeciągu kilku poprzednich lat można zaobserwować trend poprawy. Powszechnie występowanie wyższych stężeń B(a)P wynika m.in. z przypadającej na okres jesienno-zimowy niskiej emisji z indywidualnych urządzeń grzewczych.

Udział procentowy stref zaliczonych do określonych klas w łącznej liczbie stref dla poszczególnych zanieczyszczeń powietrza przedstawiono na wykresie.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego Zakładu Ochrony Powietrza. Oferujemy pomiary dronem, ocenę poziomu zanieczyszczeń powietrza oraz szkolenia z zakresu uchwał antysmogowych, które mają na celu wsparcie zarówno jednostek samorządowych, jak i straży miejskich, w działaniach na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

 



Przygotowała: Karolina Wodzisławska-Pasich
Zakład Ochrony Powietrza

Źródło: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/benzoapiren-w-PM10-wciaz-za-duzo-raport-GIOS-14173.html