Paliwa alternatywne (Refuse Derived Fuels ? RDF) to wysortowane odpady wykorzystywane głównie jako paliwo do wytwarzania energii. Składnikami paliw alternatywnych mogą być m.in. tworzywa sztuczne, odpady gumowe, papier, tkaniny pochodzenia komunalnego oraz przemysłowego.
Zgodnie z danymi pozyskanymi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce w 2022 r. wytworzono prawie 2,9 mln ton RDF. Na przestrzeni lat 2018-2022 ilość wytwarzanych RDF nie zmienia się znacząco, średnio rocznie wytwarza się ok. 2,6 mln ton RDF. Paliwa alternatywne głównie zagospodarowywane są w cementowniach do produkcji cementu. Wzrost kosztów energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych związany jest ze wzrostem zainteresowania paliwami zastępczymi. W związku z tym, jednym z działań mających na celu zmniejszenie kosztów produkcji cementu jest obniżenie kosztów energii poprzez zastąpienie części paliw konwencjonalnych paliwami alternatywnymi.
W ITPE od wielu lat przygotowuje się opracowania i raporty zawierające informacje o termicznym przekształcaniu i dostępności różnych rodzajów odpadów w danej lokalizacji. Informacje te są częścią dokumentacji przedinwestycyjnych w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej zarówno z paliw alternatywnych, jak i innych odpadów palnych (m.in. osadów ściekowych, czy pozostałości po procesach MBP).
Zapraszamy do współpracy.
Przygotowała: Martyna Nowak
Zakład Ochrony Powietrza