Szwedzka spółka H2 Green Steel prowadzi rozmowy z rządem kanadyjskim w sprawie budowy zakładów stalowych w północnym Quebec’u (prowincja Kanady). Planowana inwestycja może pochłonąć do 6 mld euro. Przemysł stalowy jest niestety wciąż wysokoemisyjny. W przeciwieństwie do tradycyjnych zakładów stalowych, proponowana przez Szwedów produkcja stali będzie odbywała się z wykorzystaniem wodoru. W ten sposób istotnie ograniczona będzie emisja dwutlenku węgla z procesu produkcyjnego. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku nie będzie to pierwszy tego typu zakład należący do H2 Green Steel. W Szwecji budowana jest pierwsza fabryka w Boden, gdzie ambitnym celem jest rozpoczęcie produkcji do końca 2025 roku. Wśród potencjalnych klientów jest m.in. Mercedes Benz-Group, która podpisała już umowy na dostawy „zielonej blachy”. Jeden z planów szwedzkiego inwestora zakłada m.in. budowę przez H2 Green Steel fabryki „zielonego żelaza? i gigantycznego elektrolizera zasilanego energią odnawialną, który dostarczałby zakładowi wodór, zastępując tradycyjne rozwiązania.

Działania te wskazują, że istnieje realna potrzeba czynienia bardziej przyjaznymi branż uznawanych tradycyjnie za oddziałujące w znacznym stopniu na środowisko. Jedną z takich branż jest właśnie produkcja stali, która wg MAE odpowiada za około 8 proc. całkowitych emisji z systemów energetycznych. Więcej informacji dotyczących planowanego przez Szwedów przedsięwzięcia można znaleźć pod linkiem.

 


Instytut Technologii Paliw i Energii aktywnie monitoruje doniesienia z rynku i stale rozwija swoje kompetencje w ramach prowadzonych prac, umacniając swą pozycję rynkową jako istotny podmiot dostarczający rozwiązania innowacyjne dla przemysłu koksowniczego i hutniczego, uwzględniając aktualne trendy gospodarcze w Polsce i Europie. Zapraszamy do współpracy z naszymi ekspertami.



Przygotował: Grzegorz Gałko
Zakład Technologii Koksowniczych