15 września 2023 roku po prawie 55 latach eksploatacji wypchnięto ostatnia tonę koksu z baterii koksowniczej w hucie Whyalla Steelworks w Australii, a 19.09.2023 odstawiono na gorąco baterię nr 11 na Koksowni LIBERTY Ostrawa a.s. (spółka nie podjęła jeszcze decyzji o całkowitym wygaszeniu baterii).

Zamknięcie i odstawienie pieców baterii koksowniczych w tych zakładach to kolejny krok w strategii GFG Alliance, do której należy LIBERTY Primary Steel, polegającej na ograniczeniu do 2030 roku o ponad 90% emisji CO2 z produkcji stali (GREENSTEEL&CN30). Projekt CN30 powstał z założenia, że do 2050 roku produkcja stali wzrośnie dwukrotnie, a emisja CO2 z tego procesu odpowiada za ok. 8% globalnej emisji CO2.

Program CN30 (Carbon Neutral 2030) obejmuje również europejskie zakłady LIBERTY Steel w Czechach (Ostrawa) i Rumunii (Galati) oraz ostatnio Dunaferr na Węgrzech. Opiera się on na sukcesywnym wycofywaniu się z produkcji stali w oparciu o węgiel (koks) i zastąpieniu tradycyjnych pieców hutniczych hybrydowymi elektrycznymi piecami łukowymi (EAF ? electric arc furnaces) oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii elektrycznej (bloki wysokiej mocy) służących ich zasilaniu. Obecnie w LIBERTY Steel już 40% produkcji stali powstaje w oparciu o nową technologię, która emituje o ~60-90% mniej dwutlenku węgla od wciąż powszechnego procesu wielkopiecowego (2,5tCO2/tCS?0,25tCO2/tCS).

W hucie Whyalla decyzję o wyłączeniu z eksploatacji baterii koksowniczej podjęto w kwietniu 2023 r., po podpisaniu kontraktu na zakup 160-tonowego elektrycznego pieca łukowego EAF (firmy DANIELI); w Ostrawie i Galati mają być uruchomione 2 piece tego typu, a w niedawno pozyskanej węgierskiej hucie Dunaferr ? 1 piec 150-tonowy.

W całej grupie LIBERTY do 2030 roku być produkowanych ponad 10 mln Mg stali w hybrydowych elektrycznych piecach łukowych (AEF).



Przygotował: Grzegorz Nowicki
Zakład Technologii Koksowniczych

Źródła:

https://libertysteelgroup.com/delivering_cn30/
https://www.youtube.com/watch?v=8nbsPXqr_4A