Na podstawie wyników badań stwierdzono, że ok. 98% alkalicznych związków zawartych w węglu przechodzi do koksu w procesie koksowania. Alkalia występują w węglu w formie chlorków, huminianów i tlenków. Głównymi składnikami mineralnymi węgli kamiennych zawierającymi sód i potas są glinokrzemiany, siarczany i halogenki.

Chlorki sodu i potasu ulegają rozkładowi w trakcie ogrzewania węgla w temperaturze ok. 1000?C, huminiany ? w temperaturze ok. 800?C, a tlenki sodu i potasu w ok. 900?C. W koksie pozostają alkalia związane z krzemianami i glinokrzemianami, rzutując na wzrost jego reakcyjności wobec CO2 (CRI) oraz obniżenie wytrzymałości mechanicznej (CSR). Potas wywiera większy wpływ na reakcyjność koksu wobec CO2, gdyż trwałość związków potasu jest niższa niż sodu, a jego sole odznaczają się wyższą lotnością. Opary alkaliów są szkodliwe dla wymurówki wielkiego pieca [1,2].

Źródłami alkaliów w koksie może być przede wszystkim substancja mineralna węgla wsadowego, obecność chlorków metali alkalicznych w wilgoci wsadu węglowego, a poza tym mokre gaszenie, które zwiększa zawar tość związków alkalicznych w koksie przez ich obecność w wodzie gaśniczej [3].

ITPE od wielu lat posiada w zakresie usług akredy towane badania zawar tości alkaliów w paliwach stałych. Zapraszamy do współpracy z naszym Labora torium Chemii Analitycznej.                         

 



Przygo towała: Edyta Misztal
Labora torium Chemii Analitycznej

Literatura:

[1]. Heilpern S., Świeca G., Jagustyn B., Wpływ zawar tości alkaliów we wsadzie węglowym na jakość koksu, Konferencja Naukowa ?Paliwa i Energia, dziś i jutro-2001?, Kraków, 2001, s. 185-190.

[2]. Gładych-Winnicka G., Sprawozdanie z wykonania pracy pt.: Badania nad wpływem form alkaliów w koksie na jego wskaźniki CSR i CRI oznaczone me todą Nippon Steel Co, Nr tematu IChPW 3.17.04, 2004.

[3]. Strugała A., Bytnar K., Związki alkaliczne w koksie ? źródła i formy ich występowania, Karbo, 2004, t. 49, nr specjalny, s. 84-90.