Finlandia kończy budowę Onkalo, katakumb do podziemnego składowania odpadów nuklearnych i będzie pierwszym państwem, które już wkrótce pozbędzie się tego rodzaju odpadów.

Nuklearne katakumby znajdują się na wyspie Olkiluo to, a ich pierwszy test ma się odbyć już w przyszłym roku. Według założeń mają przechowywać m.in. zużyte paliwo jądrowe przez 100 tys. lat. Fiński sarkofag na odpady nuklearne jest innowacyjnym i pierwszym na świecie tego typu składowiskiem. Badania nad takim sposobem składowania zaczęły się w Szwecji. Próby rozpoczęcia inwestycji miały również miejsce w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech, ale ostatecznie to Finlandia doprowadziła tę koncepcję do etapu realizacji. Odpady będą składowane głównie na głębokości 420, a całość instalacji sięga 520 metrów. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bowiem w tym rejonie znajdują się trzy reak tory, w tym największy reak tor jądrowy w Europie. Budowa Onkalo ruszyła niemal 20 lat temu, a w 2024 roku mają się odbyć pierwsze testy, których celem będzie sprawdzenie szczelności wybudowanego składowiska. Wybudowanie nuklearnych katakumb kosz towało ok. 1 miliard euro. W tunelu ma być miejsce dla 6,5 tysiąca ton uranu, który będzie pochodzić z pięciu fińskich reak torów jądrowych. Dla porównania na świecie, według szacunków usunię to dotychczas sumarycznie około 400 tysięcy ton zużytego paliwa. Paliwo, które będzie składowane w nuklearnych katakumbach, ma być przechowywane w grubych miedzianych pojemnikach, a te z kolei zostaną zakopane w podłożu skalnym. Sam tunel będzie wzmocniony stalą oraz be tonem, co ma umożliwić przechowywanie zużytego paliwa jądrowego przez tysiąclecia.

Szeroko rozumiana tematyka odpadów i zagadnienia gospodarki obiegu zamkniętego to jedne z kluczowych obszarów kompetencji badawczych Instytutu Technologii Paliw i Energii.

Zapraszamy do kontaktu.



Przygo tował: Radosław Lajnert
Zakład Ochrony Powietrza