UE jest jednym z liderów rozwoju zielonych technologii. Jednak większość surowców kluczowych dla ich tworzenia UE sprowadza spoza swoich granic, częs to z krajów obarczonych znacznym ryzykiem politycznym. W tym celu powstała w UE lista surowców strategicznych i krytycznych. Surowce te są kluczowe dla rozwoju gospodarki, znajdując szerokie zas tosowanie w łańcuchach produkcyjnych wielu towarów wykorzystywanych w życiu codziennym, przemyśle nowoczesnych technologii oraz elementach infrastruktury umożliwiających transformację energetyczną.

Kompletne uniezależnienie się od dostaw zewnętrznych jest aktualnie niemożliwe, lecz celem ma być choćby częściowe pozyskanie surowców z samej UE, albo poprzez uruchomienie wydobycia, albo recykling, bądź też inne wsparcie istniejących już gałęzi przemysłu.

W UE aktualnie trwają prace nad nową listą surowców strategicznych. Kluczowym dla rodzimego górnictwa jest, aby znalazł się na niej węgiel koksowy, którego Polska jest największym eksporterem w Europie, a co umożliwiłoby Polsce m.in. uzyskanie tanich kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje w rozwój sek tora. Aktualnie trwają negocjacje w sprawie ostatecznej formy obu list, a głosowania w PE mają odbyć się we wrześniu.

Umieszczenie węgla koksowego na liście surowców strategicznych będzie równoznaczne z uznaniem, że w Unii Europejskiej należy wspierać i rozwijać jego wydobycie. W negocjacjach dotyczących surowców strategicznych priorytetem jest dla nas węgiel koksujący. Polska jest zdecydowanie największym producentem tego surowca w UE, a zapotrzebowanie na węgiel koksowy w nadchodzących latach będzie nadal rosło. Musimy wciąż przypominać, że jest on niezbędny do produkcji stali oraz wielu technologii cyfrowych i ekologicznych. Dzięki konsekwentnej presji na Komisję Europejską udało nam się utrzymać węgiel koksowy na liście surowców krytycznych. Nie ma go jednak na liście surowców strategicznych i to jest dla nas is totne wyzwanie. Chodzi nam o coś więcej niż stwierdzenie faktu, że jest to surowiec ważny i potrzebny. Umieszczenie węgla koksowego na liście surowców strategicznych będzie równoznaczne z uznaniem, że w Unii Europejskiej należy wspierać i rozwijać jego wydobycie. Pozwoli to producen tom na szybsze uzyskiwanie pozwoleń i otworzy dostęp do odpowiedniego wsparcia finansowego ze strony banków

? powiedziała w wywiadzie dla PAP europosłanka Izabela Kloc zajmująca się w Parlamencie Europejskim pracami nad przepisami dotyczącymi surowców strategicznych.


Instytut Technologii Paliw i Energii od lat zajmuje się pracami w obszarze węgla, w szczególności węgla koksowego, m.in. w zakresie badań fizyko-chemicznych i zdolności koksotwórczych.

Zapraszamy do współpracy.



Przygo tował: Grzegorz Różycki
Zakład Technologii Koksowniczych

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8738655,w-ue-kolejna-batalia-o-surowce-strategiczne-polscy-europoslowie-zabiegaja-o-wegiel-koksowy.html