Niepalna substancja mineralna znajdująca się w węglu kamiennym jest niejednorodną mieszaniną związków, z których tylko niewielka ilość jest chemicznie połączona z organiczną, palną substancją węglową lub tworzy z nią jednorodną mieszaninę, tzw. „wewnętrzną” substancję mineralną. Tej części substancji mineralnej praktycznie nie można usunąć metodami fizycznymi. Przeważająca część substancji mineralnej tworzy w węglu osobne skupiska różnej grubości – od dostrzegalnych tylko w powiększeniu, do kilkucentymetrowych lub większej grubości pasm zwanych „zewnętrzną” substancją mineralną. Ta część substancji mineralnej tworzyła się równocześnie z powstawaniem złóż węglowych. Można więc powiedzieć, że węgiel jest naturalnie zanieczyszczony niepalnymi składnikami mineralnymi.

Węgiel podczas urabiania (pozyskiwania z pokładu) często bywa zanieczyszczony skałami towarzyszącymi pokładom węgla. Stąd surowy węgiel wydobywany z kopalni stanowi mieszaninę ziaren różnej wielkości i o zmiennej zawartości domieszek mineralnych.

Substancja mineralna stanowi niepalny balast obniżający jakość węgla. Węgiel zawierający dużą ilość substancji mineralnej posiada niższą wartość kaloryczną, w stosunku do węgla pozbawionego w możliwie największym stopniu mineralnego balastu, a po jego spaleniu pozostaje dużo stałego odpadu w postaci popiołu.

Surowy urobek węglowy, przed wprowadzeniem do obrotu, poddaje się procesom wzbogacania, które w po tocznym języku często określane są mianem „płukania” oraz klasyfikacji ziarnowej, czyli rozdziałowi na sortymenty o różnej wielkości ziaren (np. groszek, orzech, kostka).

Parametrem określającym zawartość substancji mineralnej w węglu jest zawartość popiołu oznaczana symbolem A (od ang. ash). Jak wspomniano wcześniej substancji mineralnej nie można w całości usunąć z węgla metodami fizycznymi, a zatem nie można również określić jej bezwzględnej ilości. Zawartość popiołu jest umownym parametrem określającym ilość stałej pozostałości po spaleniu próbki węgla w ściśle określonych warunkach. Zawartość popiołu w paliwach stałych, podobnie jak innych parametrów jakościowych, jest określona w Rozporządzeniu Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych z 4 października 2018 r. Chcąc ograniczać niekorzystny wpływ spalanego paliwa na otaczające nas środowisko starajmy się używać paliw jak najwyższej jakości, a zakupując paliwo żądajmy świadectwa jakości paliwa, które powinno potwierdzać dotrzymanie przez sprzedawcę parametrów wymaganych we wspomnianym rozporządzeniu.

ITPE posiada wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz niezbędną infrastrukturę i akredy towane labora toria pozwalające na kompleksowe badania wszystkich parametrów jakościowych oraz technologicznych paliw stałych. Zachęcamy do sprawdzenia naszych możliwości.

Wcześniejsze odcinki ABCadła węglowego:

  1. W – jak węgiel
  2. C – jak części lotne

 



Przygo tował: Tomasz Radko
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym