Z powodu wzrastających cen uprawnień do emisji CO2 w UE nieustannie wzrastają koszty produkcji stali. Równocześnie rosną oczekiwania społeczne odnośnie produkcji ?zielonej? stali. Pomimo intensywnych prac badawczo-rozwojowych współfinansowanych również przez programy badawcze UE, należy uświadomić sobie, że wielkoskalowa produkcja w pełni ?zielonej? stali nie nastąpi szybko. Pisze o tym m.in. Steel Times International w swoim majowo/czerwcowym wydaniu w artykule ?Transitioning for growth?.

Najczęściej wybieranym kierunkiem produkcji ?zielonej? stali jest wykorzystanie ?zielonego? wodoru do bezpośredniej redukcji rud żelaza, celem zastąpienia naturalnych i przetworzonych paliw kopalnych (węgiel, koks, gaz). Plany hutnictwa są niezwykle ambitne ? obniżenie emisji CO2 o co najmniej 30% do końca 2030, w odniesieniu do poziomów emisji z roku 2018, oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Czynnikiem napędzającym zmiany technologiczne jest również fakt, że do końca 2030 roku, co najmniej 70% europejskich mocy produkcyjnych stali osiągnie swój założony czas eksploatacji.

Koniecznym staje się więc zmiana umożliwiająca s tosowanie paliw niebędących paliwami kopalnymi, również z powodu tego, że z chwilą pełnego wprowadzenia w UE mechanizmu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), znikną darmowe przydziały emisji CO2.

Kierunkiem w którym podąża europejskie hutnictwo jest zas tosowanie do redukcji rud ?zielonego? wodoru, a następnie użycie różnego rodzaju pieców elektrycznych, co wymagać będzie wdrożenia nowych mocy produkcyjnych energii elektrycznej wraz z odpowiednimi liniami przesyłowymi.

To wszystko wymaga czasu. Koniecznym więc jest równoległe wprowadzanie rozwiązań, które mogą być s tosowane w okresie przejściowym. Takim kierunkiem jest m.in. wprowadzanie dodatków ?bio? do paliw kopalnych, co umożliwi zmniejszenie śladu węglowego końcowego produktu. Taki kierunek jest rozwijany m.in. w ITPE poprzez realizację projektu ?Bio-coke for ferroalloys industry production? .

 



Przygo tował: Bar tosz Mertas
Zakład Technologii Koksowniczych