W kwietniu br. świa towa produkcja stali surowej wyniosła 161,4 mln ton, co stanowi spadek o 2,4% w s tosunku do kwietnia ubiegłego roku (dane średniomiesięczne z 63 krajów). Spadek odno towano praktycznie w każdym obszarze gospodarczym, za wyjątkiem krajów bliskiego wschodu (wzrost 4,2%), Rosji, Ukrainy i krajów zaliczanych do tzw. Wspólnoty Niepodległych Państw (wzrost 5,9%) i Afryki (wzrost o 4,8%). W okresie od stycznia do kwietnia br. świa towa produkcja wyniosła 622,7 mln ton , co stanowi spadek o 0,3% w s tosunku do ostatniego roku.

Na rynku azjatyckim ? największym producencie i dostawcy stali produkcja w kwietniu 2023 r. wyniosła 121,1 mln ton i była o 1,5% niższa niż w kwietniu 2022 r. Na tomiast w okresie od stycznia do kwietnia wyprodukowano tam łącznie 467,5 mln ton stali, co stanowi wzrost o 2,3% w s tosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

Niestety największe spadki odno towano w krajach europejskich. Kraje UE w kwietniu br. wyprodukowały 11,1 mln ton stali co stanowi spadek o 11,7% w s tosunku do zeszłego roku. W okresie od stycznia do kwietnia wyprodukowano łącznie 44,4 mln ton stali ? spadek o 10,2%. Jeszcze gorsza sytuacja miała miejsce w pozostałych krajach europejskich (m.in. Wielka Brytania, Norwegia, Islandia), gdzie w kwietniu wytworzono 3,5 mln ton stali (spadek o 17,3%), a w okresie od stycznia do kwietnia wytworzono łącznie 12,9 mln ton, co stanowi spadek aż o 18,8%.

W kwietniu produkcja w krajach Ameryki Północnej wyniosła 9,2 mln ton (spadek o 4,2%), na tomiast w okresie do końca kwietnia wyprodukowano 36,2 mln ton, o 3,8% mniej niż w zeszłym roku.

Spośród krajów zaliczających się do świa towych liderów w produkcji stali, wzrost produkcji odno towano w Iranie (3,1 mln ton, wzrost o 5,9%), Korei Południowej (5,7 mln ton, 3% wzrostu), Rosji (6,4 mln ton, wzrost o 1,9%) i Indiach (10,7 mln ton, wzrost o 3,2%). Największy spadek produkcji miał miejsce w Turcji, która wytworzyła 2,7 mln ton stali, co stanowi spadek aż o 20,6% w s tosunku do kwietnia zeszłego roku, a w ujęciu styczeń-kwiecień spadek produkcji jest jeszcze wyższy i wynosi 21,3% (produkcja 10,1 mln ton).

Więcej informacji można znaleźć na www.worldsteel.org

 



W ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej (PBSSP), Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu prowadzi analizy w zakresie statystyki przemysłu koksowniczego, dostawcy kluczowego obok rudy żelaza surowca dla produkcji stali surowej, czyli koksu. Zapraszamy do kontaktu i współpracy z naszymi ekspertami: Zakład Technologii Koksowniczych; kierownik Zakładu ? dr inż. Bar tosz Mertas, bmertas@itpe.pl

 



Przygo tował: Michał Rejdak
Zakład Technologii Koksowniczych