Rok 2022 był okresem o wyjątkowo dynamicznej zmienności cen nośników energetycznych, której głównym impulsem napędzającym były geopolityczne wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie. Zdarzenia te wywołały lawinowe poruszenie rynków kapitałowych na całym świecie.
Dynamiczny wzrost cen był szczególnie wyraźny w I i II kwartale, w których wzrost ceny kontraktów terminowych osiągnął odpowiednio: gaz ziemny (TGEgasDA) ? 112,7%, ropa naf towa (Crude Oil WTI) ? 143,5%, energia elektryczna (TGeBase) ? 184,9%, węgiel energetyczny (CIF ARA na ARGUS-McCloskey) ? 218,2%. W III kwartale 2022 obserwowane było odprężenie na rynkach kapitałowych i giełdach energii, by w IV kwartale odno tować znaczną korektę ceny kontraktów terminowych, w szczególności dla energii elektrycznej (-64,2%), gazu ziemnego (-69,6%) i węgla energetycznego (-38,2%). Obserwowane odreagowanie rynków w III i IV kwartale nie zmieniło na tomiast wyraźnego trendu wzros towego w ujęciu rocznym dla wszystkich z omawianych nośników energetycznych.
Chcąc reagować na zmienność cen kopalnych nośników energetycznych, przedsiębiorstwa energochłonne mogą optymalizować własny bilans energetyczny w ramach szeroko pojętej gospodarki o obiegu zamkniętym GOZ. Instytut Technologii Paliw i Energii posiada Zakład specjalizujący się w konsultingu z zakresu GOZ i pomaga przedsiębiorstwom w optymalizacji procesów przemysłowych.
Zapraszamy do kontaktu.
Przygo tował: Mateusz Kochel
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym