W ramach projektu zintegrowanego LIFE ?Śląskie. Przywracamy błękit?. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego (LIFE20 IPE/PL/000007 – LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY), współfinansowanego ze środków Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pracownicy Instytutu Technologii Paliw i Energii wspierają śląskie gminy w wykrywaniu procederu spalania/współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych. W związku z realizacją poddziałania C.2.2, ITPE prowadzi działania mające na celu podnoszenie kompetencji osób upoważnionych przez władze gmin do prowadzenia kontroli oraz zwiększenie efektywności realizowanych kontroli poprzez zas tosowanie nowych narzędzi pomiarowych (jak czujniki zainstalowane na dronie) oraz analizy odpadów paleniskowych. Poddziałanie skierowane jest do gmin o najniższej rocznej liczbie przeprowadzonych kontroli oraz gmin, na terenie których w ostatnich latach nie pobierano próbek popiołów z urządzeń eksploa towanych w gospodarstwach domowych.
Wsparcie skierowane w aktualnym sezonie grzewczym do gmin Kroczyce, Bojszowy, Mszana, Boronów, Zbrosławice, Nędza oraz Wielowieś obejmuje:
- szkolenie pracowników urzędu gminy w prowadzeniu działań kontrolnych przez wieloletniego specjalistę ITPE w zakresie pobierania próbek odpadów paleniskowych;
- przeprowadzenie kontroli z wykorzystaniem czujników zanieczyszczeń zainstalowanych na dronie przez kompetentnych i doświadczonych operatów ITPE;
- dostarczenie akcesoriów niezbędnych do pobierania próbek odpadów paleniskowych i przeprowadzenie analizy chemicznej pobranych w sezonie grzewczym 2022/2023 próbek odpadów paleniskowych przez akredy towane labora torium ITPE wraz z wydaniem ekspertyzy zgodnie z me todyką POP Feniks opracowaną przez specjalistów Instytutu Technologii Paliw i Energii.
Co roku wsparcie oferowane będzie różnym gminom, które wybierane będą w oparciu o dane dotyczące liczby kontroli przeprowadzanych w ostatnich dwóch latach oraz w oparciu o informacje przekazane przez gminy w ramach prowadzonej ankietyzacji.
Przygo towała: Katarzyna Rychlewska
Zakład Ochrony Powietrza