20 lis topada br. zakończył się w Szarm el-Szejk w Egipcie COP27 ? kolejny szczyt klimatyczny, czyli Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu, który jest kluczowym wydarzeniem związanym z ochroną świa towego klimatu. Na szczycie tym prawie 200 krajów osiągnęło porozumienie w sprawie kolejnego kroku naprzód w zakresie ambicji klimatycznych w ramach Porozumienia Paryskiego z 2016, którego głównym celem są długoterminowe scenariusze ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5oC powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Jednak jednym z najważniejszych punktów było utworzenie specjalnego funduszu na rzecz strat i szkód, w celu wspierania krajów rozwijających się w reagowaniu na negatywne skutki zmian klimatu. Zalecenia dotyczące sposobu funkcjonowania ustaleń dotyczących finansowania, jak i samego funduszu przedstawi przyszłoroczny COP28.
Podczas COP27 złożono również nowe zobowiązania o łącznej war tości ponad 230 mln USD na rzecz Funduszu Adaptacyjnego, mającego na celu ułatwienie wrażliwym społecznościom dos tosować się do zmian klimatu poprzez konkretne rozwiązania. Ustalono również, że globalna transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej będzie wymagała inwestycji w wysokości co najmniej 4-6 bilionów USD rocznie. Zapewnienie takiego finansowania będzie wymagało szybkiej i kompleksowej transformacji systemu finansowego oraz jego struktur i procesów, angażującej rządy, banki centralne i komercyjne, inwes torów instytucjonalnych i inne podmioty finansowe.
Na poprzednim szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow postulowano intensywne wycofywanie paliw kopalnych. Jednak wojna w Ukrainie, która wywołała globalne problemy w dostawach tych paliw, spowodowała, że wiele państw nie zdecydowało się na ograniczenie ich zużycia, a wręcz z powrotem zwiększa ich udział w miksie energetycznym.
Spotkanie COP27 przyniosło zatem mieszane rezultaty. O ile porozumienie w sprawie funduszu dla krajów najbardziej poszkodowanych przez zmiany klimatyczne zostało przyjęte z zadowoleniem, to spowolnienie ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych oddala jednak założony cel obniżania emisji gazów cieplarnianych. Następny szczyt klimatyczny ma mieć miejsce za rok w Dubaju, co pośrednio może przyczynić się do osłabienia postępu w tym zakresie, gdyż znaczna część gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich opiera się jednak na paliwach kopalnych.
Au tor: Rafał Bigda
Zakład Ochrony Powietrza
kontakt: rbigda@itpe.pl