Węgiel, z łaciny Carbonium, jeden z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków we Wszechświecie, a jednocześnie podstawa życia na Ziemi. W przyrodzie występuje zarówno w postaci pierwiastkowej, jak i jako składnik milionów związków chemicznych. Jedną z sześciu znanych odmian alotropowych węgla jest diament. Diament znany jest ludzkości od 3 tysięcy lat i niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej pożądanych minerałów. Nazwa pochodzi od greckiego słowa adamas (niepokonany, niezniszczalny) i nawiązuje do niezwykłej twardości tej formy węgla. Diament jest bowiem jednym z najtwardszych minerałów wolno występujących w przyrodzie. Rzadkość występowania, wymagająca obróbka oraz niezwykła uroda sprawiły, że jako kamienie szlachetne, diamenty stanowiły ozdoby przywdziewane przez najznamienitszych ludzi tego świata. Wiele z nich ma niezwykłe his torie jak, chociażby kamień nazwany Koh-i-noor (Góra Światła).
Ten jeden z największych znanych diamentów pochodzi z Indii. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z początku XIV w. Kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, zdobywany przemocą bądź podstępem, by w połowie XIX w. trafić do skarbca Korony Brytyjskiej. Przeszlifowany na nowoczesną formę został umieszczony w koronie królowej Elżbiety (matki), babci obecnie panującego Karola III.
Podobną his torię me pochodzący z Afryki Południowej, największy odnaleziony do tej pory diament, który stał się prezentem urodzinowym dla króla brytyjskiego Edwarda VII. Kamień ten nosi nazwę Cullinan. Na polecenie króla, kamień został podzielony i oszlifowany. Powstało w ten sposób 9 dużych i 96 małych kamieni, z czego 2 największe stały się ozdobami insygniów królewskich.
W tym miejscu war to również wspomnieć, że zwyczaj darowania na zaręczyny pierścionka z brylantem ? tak bowiem w jubilerstwie nazywa się oszlifowany diament ? zapoczątkował w 1477 r. Maksymilian Habsburg, ofiarowując go Marii Burgundzkiej. Obecnie oprócz pełnienia funkcji ozdób, diamenty w większym s topniu są używane w przemyśle jako materiały ścierne, elementy wiertnic bądź urządzeń tnących. Wydobycie diamentów prowadzi się w wielu miejscach na Ziemi, w tym m.in. w RPA, Rosji, Brazylii, czy Kongo, jednak potrafimy również tworzyć diamenty syntetyczne.
Mimo, że istnieją inne piękniejsze, rzadsze i znacznie cenniejsze kamienie szlachetne, to powtarzając za Marilyn Monroe to ?Diamenty są największym przyjacielem dziewczyny?.
Au tor: Adam Cygan
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
Kontakt: acygan@itpe.pl
Źródło zdjęć Wikipedia