Jednym z najważniejszych czynników wpływającym na zdrowie człowieka jest dostęp do czystego powietrza. To niezbywalne prawo każdego z nas, stąd działania, które znalazły swoje odzwierciedlenie w zapisach, np. w aktach prawa miejscowego (uchwałach antysmogowych), mających na celu poprawę jakości powietrza.
Realnym problemem jest cała gama użytkowanych od lat miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń niespełniających norm pod względem emisji lub sprawności, które należy zmodernizować by uniknąć wyłączenia ich z eksploatacji.
Problem jest aktualny i warty uwagi, gdyż miejscowe ogrzewacze pomieszczeń są w Polsce popularnym źródłem grzewczym. Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (gunb.gov.pl) z 07.12.2022 r. wykazują, że w Polsce użytkowanych jest 1 513 752 kominków, 664 748 pieców kaflowych oraz 794 283 piecokuchni na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel), co daje łącznie 2 972 783 wszystkich urządzeń grzewczych.
Jednym z rozwiązań redukcji emisji pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ?ekoprojektu? jest doposażenie miejscowego ogrzewacza pomieszczeń w urządzenie redukujące tę emisję (np. elektrofiltr). Skuteczność odpylania elektrofiltrów zależy od ich konstrukcji i parametrów pracy. Zazwyczaj przyjmuje się średnią sprawność odpylania na poziomie 70%.
Na ilustracjach przedstawiono przykład elektrofiltru produkcji firmy Tech Sterowniki II sp. z o.o., przeznaczonego do pracy z urządzeniami grzewczymi o mocy nawet do 50 kW. Obsługa takiego urządzenia polega głównie na cyklicznym oczyszczeniu pojemnika.
ITPE oferuje badania sprawności odpylania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wyposażonych w elektrofiltry. Zapraszamy do współpracy!
Au tor: Jarosław Dutkowiak
Zakład Ochrony Powietrza
kontakt: jdutkowiak@itpe.pl