Jak podaje Paul Würth SMS Group, JFE Steel –  drugi największy producent stali w Japonii – złożył zamówienie na budowę baterii koksowniczej w systemie ubijanym. Nowa 52. komorowa bateria numer 6A, o mocy produkcyjnej 682 tys. ton koksu/rok, powstanie w zakładach w Fukuyamie i będzie pierwszą baterią tego typu pracującą w Japonii. Rozpoczęcie produkcji przewidziane jest na rok 2025.

Dotychczas Japończycy byli liderami rozwoju alternatywnych technik zagęszczania wsadu dla systemów zasypowych, wdrażając z powodzeniem rozwiązania takie jak brykie towanie, podsuszanie czy olejowanie wsadu, w celu poprawy wydajności procesu koksowania.

Pomimo wieloletnich doświadczeń z rozwojem systemu zasypowego, Japończycy zdecydowali się na system ubijany w obliczu zmniejszającej się dostępności i rosnących cen węgli typu hard, rosnących oczekiwań przemysłu metalurgicznego co do jakości koksu, a także chęci poprawy wydajności i ograniczenia emisji, który ten system oferuje.

Do podobnych wniosków doszły władze rodzimej spółki JSW Koks, rozpoczynając w pierwszej połowie tego roku budowę baterii nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Bateria ta, również w systemie ubijanym, będzie pierwszą baterią tego typu w dąbrowskiej koksowni.

Instytut Technologii Paliw i Energii specjalizuje się w rozwoju technologii wsadu ubijanego uczestnicząc w ostatnich latach w licznych projektach, tj. budowie wspomnianej baterii nr 4 w Koksowni „Przyjaźń”, wysokokomorowej baterii 1-bis w Koksowni „Radlin”, budowie i rozruchu baterii nr 1, 2 i 4-bis w Koksowni Częs tochowa „Nowa”, baterii nr 6 w Koksowni „Vic toria” w Wałbrzychu, remontach i uruchomieniu baterii nr 5 i 6 w koksowni Arcelor Mittal Zdzieszowice, czy w projektach B+R „Smartstamp” i „Improstamp” realizowanych z partnerami przemysłowymi.  

Więcej o systemie ubijanym: Koksowanie węgla me todą wsadu ubijanego – stan aktualny i perspektywy rozwoju

 



Au tor: Grzegorz Różycki
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: grozycki@itpe.pl