Węgiel koksowy pozostaje podstawowym surowcem wykorzystywanym w przemyśle hutniczym. Chociaż prowadzone są intensywne prace nad wykorzystaniem m.in. wodoru do bezpośredniej redukcji rudy żelaza, dominującą technologią produkcji stali pozostaje proces wielkopiecowy. Oznacza to, że koks, który produkowany jest z węgli koksowych, w dalszym ciągu pozostanie podstawowym materiałem s tosowanym w produkcji stali.

Oprócz Polski, aktualnie w UE węgiel koksowy produkowany jest w Republice Czeskiej. Bieżące decyzje wskazują, że jego produkcja powinna zakończyć się w przyszłym roku, jednak możliwe jest że wydłużona zostanie do 2025 roku.

Krajem zachodnioeuropejskim, w którym podjęte zostały działania związane z inwestycjami w sek torze górnictwa węgla kamiennego jest Wielka Brytania. W zachodniej Kumbrii w północno-zachodniej części Anglii firma West Cumbria Mining (WCM) w Zakładzie Woodhouse Colliery planuje wydobywanie węgla koksowego. Założono, że realizacja projektu kopalni pozwoli na wydobywanie rocznie 2,7 mln ton węgla koksowego, co zgodnie ze strategią firmy pozwoli ograniczyć zależność od importu tego surowca spoza Europy. Aktualnie prowadzone działania formalne oczekują na uzyskanie pozytywnej opinii Department for Levelling Up, Housing & Communities. Jak pisze The Guardian, plany wydobycia węgla (metalurgicznego) wzbudziły w ostatnich miesiącach silne negatywne nastroje lokalne w Cumbrii i były przedmiotem publicznego dochodzenia we wrześniu ubiegłego roku. Jednakże końcowa decyzja umożliwiająca rozpoczęcie procesu budowy kopalni nie została podjęta i właściciele w dalszym ciągu pozostają w niepewności. Decyzja brytyjskiego departamentu ma zostać podjęta do 8 lis topada.

Instytut od początku swojej działalności świadczy usługi z zakresu analizy jakościowej węgla i koksu oraz prowadzi badania statystyczne polskiego koksownictwa.

Realizowane są one przede wszystkim przez wyspecjalizowaną kadrę zatrudnioną w Zakładzie Technologii Koksowniczych ? kierownik Zakładu ? dr inż. Bar tosz Mertas, bmertas@itpe.pl

Więcej dodatkowych informacji można znaleźć na stronach: 

https://www.theguardian.com/environment/2022/aug/11/cumbria-coalmine-decision-delayed-again-as-critics-condemn-zombie-no-10

https://www.westcumbriamining.com/company-news/wcm-project-update-august-2022/