Zacznijmy jednak od podstawy prawnej. Jest nią znowelizowana w 2020 roku ustawa z dnia 21 lis topada 2008 o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. 2008 Nr 223 poz. 1459 z późn. zm.). W myśl przepisów, właściciel, zarządca budynku lub lokalu jest zobowiązany do złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw eksploa towanych na terenie posesji oraz o ich przeznaczeniu i rodzaju spalanego paliwa.

Nowy obwiązek składania deklaracji do CEEB generalnie dotyczy właścicieli budynków, jednak jak się okazuje, nie wszyscy właściciele mieszkań są z niego zwolnieni. Jeśli mieszkanie jest częścią budynku, którym zarządza wspólnota lub spółdzielnia, to na właściwym zarządcy ciąży ten obowiązek.
W przypadku mieszkań komunalnych, obowiązek ten wypełnia gmina. Jednak jeśli w lokalu znajduje się tzw. indywidualne źródło ciepła, np. piecyk typu KOZA, kominek itp., to w takim przypadku, deklarację do CEEB składa użytkownik lokalu.

Termin obowiązku zgłoszenia 30.06.20022r. nie dotyczy nowych budynków, w których zostało zainstalowane źródło ciepła. Termin złożenia deklaracji, wynosi wtedy maksymalnie 14 dni od daty otrzymania pozwolenia na użytkowanie tejże nieruchomości.

Deklarację można wypełnić i złożyć elektronicznie (odnośnik pod grafiką) lub w urzędzie gminy.

Niedopełnienie obowiązku może być sankcjonowane w postaci mandatu lub kary grzywny w wysokości od 20 do 5 tys. zł.

Na dzień dzisiejszy wg Business Insider jeszcze 3,5 mln osób powinno złożyć wymaganą deklarację. Od lipca 2021, a więc od czasu zaistnienia obowiązku złożenia deklaracji, do CEEB wprowadzono jedynie 2,6 mln nieruchomości (!).

 



Au tor: Katarzyna Matuszek
Zakład Ochrony Powietrza
kontakt: kmatuszek@itpe.pl