W dniach 23-25 lutego 2022 w Gdańsku na XIV Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych w panelu pod nazwą Technologie, realizacja inwestycji, finansowanie zostały przedstawione najważniejsze wyniki projektu OPTYSODA realizowanego wspólnie z CIECH R&D. Referat pod tytułem „Usuwanie CO2 z gazów odlo towych i możliwości jego zagospodarowania” został wygłoszony w drugim dniu konferencji przez dr hab. inż. Sławomira Stelmacha, prof. IChPW, który pełni funkcję Sekretarza Naukowego IChPW.

Kluczowe badania w projekcie zostały przeprowadzone na największej dotychczas, wdrożonej z udziałem IChPW instalacji do oczyszczania gazów odlo towych o wydajności do 4000 m3/h. Układ technologiczny realizowany według koncepcji, na którą w 2021 uzyskano ochronę paten tową zakłada, że wychwycony w procesie CO2 zawracany jest do procesu produkcyjnego, co pozwala obniżyć wskaźniki emisyjne oraz zużycie surowców.

Obok uzyskanych w zadaniu badawczym osiągnięć  przypomniane zostały także inne dotychczasowe przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe IChPW przeprowadzone z udziałem partnerów przemysłowych w zakresie wychwytu i zagospodarowania CO2, które mogą zostać zaimplemen towane w obszarze termicznego przetwórstwa odpadów.

Projekt pt. „Optymalizacja produkcji sody i produktów sodopochodnych poprzez wykorzystanie zatężonych strumieni odpadowych CO2 wraz z procesem chemisorpcji ditenku węgla w zawiesinie podestylacyjnej celem poprawy własności wapna posodowego” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, Działanie 1.2 Sek torowe programy B+R.

 



Au tor: Adam Tatarczuk
Zakład Transformacji Energetycznej
Kontakt: atatarczuk@itpe.pl  |  tel: 32 621 64 24