8 lutego bieżącego roku został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.

Celem tych działań legislacyjnych jest określenie kryteriów, które muszą być spełnione, aby odpady powstające w procesie spalania paliw mogły wejść do obiegu gospodarczego jako produkt niebędący odpadem. W projekcie wyliczono rodzaje odpadów powstających w procesie spalania paliw wraz z kodami tych odpadów, które będą podlegać zasadom określonym w rozporządzeniu. Wśród wymienionych odpadów znalazły się: żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów, popioły lotne z węgla, popioły lotne z torfu i drewna niepoddanego obróbce chemicznej, stałe opady z wapniowych me tod odsiarczania gazów odlo towych, piaski ze złóż fluidalnych, mieszanki popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych oraz mieszaniny popiołów lotnych i odpadów stałych z wapniowych me tod odsiarczania gazów odlo towych. Większość tych odpadów obecnie trafia na składowiska.

Projekt rozporządzenia określa też następujące szczegółowe wymagania, które muszą zostać spełnione przez odpady powstające w procesie spalania paliw, aby można było mówić o utracie statusu odpadu:

  • poddanie odpadów energetycznych procesom odzysku R5 lub R12,
  • materiały lub produkty, powstałe w wyniku odzysku mogą być wykorzystane do wykonania robót budowlanych lub do produkcji cementu, be tonu i spoiw, podbudów, kruszyw, gipsu syntetycznego i nawozów.

Ponad to, w załącznikach do projektu ściśle określono, jakie minimalne kryteria jakościowe muszą zostać spełnione przez powstałe w wyniku odzysku materiały lub produkty.

Posiadacz odpadów energetycznych zobligowany został do dokumen towania procedur związanych z prowadzonym przez niego systemem gospodarowania, takich jak moni torowanie technik przetwarzania, zgodności z kryteriami jakościowymi, planowanego wykorzystania materiałów, możliwości usprawnienia systemu czy szkolenia personelu.

Przewidywany termin ogłoszenia rozporządzenia przewiduje się na III kwartał 2022 roku. Obecnie projekt jest w fazie konsultacji publicznych i opiniowania.

Rozporządzenie było oczekiwane od dawna ale przyszłość pokaże, czy tak sformułowane wytyczne, które wydają się niełatwe do wdrożenia, w is tocie ułatwią przedsiębiorcom zagospodarowanie odpadów, czy będą skutkowały pojawieniem się nowych problemów. Nie wszystkie z nowych wymogów są jednoznaczne, dlatego szczególnie ważne będzie dalsze śledzenie kolejnych zmian prawnych oraz reakcja sek torów przemysłu na nowe wymagania. Instytut od lat służy pomocą, oferując opracowania eksperckie w zakresie interpretacji i opiniowania dokumentów związanych ze ścieżką administracyjną przy budowie i eksploatacji zakładów przemysłowych.

 



Au tor: Radosław Lajnert
Zakład Ochrony Powietrza
kontakt: rlajnert@itpe.pl | tel.: 32 621 63 27