Zgodnie z projektem ROZPORZĄDZENIA MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z dnia 1 września 2021 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (nr 649 w wykazie prac legislacyjnych MKiŚ), Tabela nr 3 opisująca ?wymagania jakościowe dla: węgla kamiennego, brykietów lub peletów zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego (sortymenty średnie o wymiarze ziarna 5-31,5 mm: EKOGROSZEK)?, będzie miała nowe brzmienie: ?wymagania jakościowe dla: węgla kamiennego, brykietów lub peletów zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego (sortymenty średnie o wymiarze ziarna 5-31,5 mm: GROSZEK III)?. Zmiana nazwy ?Ekogroszek? na ?Groszek III? wywołała szereg kontrowersji w środowisku ?węglowym?.

O wyrażenie opinii na temat projektu rozporządzenia zostały poproszone rozliczne kluczowe instytucje, między innymi IChPW, który zwrócił uwagę na podstawowe problemy związane z proponowaną zmianą nazwy ekogroszku:

  1. Zgodnie z normą polska PN-G-97001:1982 (wycofana bez zastąpienia w 2014 roku) i z wszystkimi innymi wytycznymi nie istnieje taki sortyment węgla jak Groszek III.
  2. Przy zmianie nazwy z ?Ekogroszku? na ?Groszek III? konieczne jest jednoczesne wprowadzenie zmian w kolejnych rozporządzeniach:
  • ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ENERGII z dnia 27 września 2018 r. w sprawie me tod badania jakości paliw stałych,
  • ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ENERGII z dnia 27 września 2018 r. w sprawie sposobu pobierania próbek paliw stałych. Ponieważ nie występuje w nich paliwo (obiekt badań) o nazwie GROSZEK III, co stwarza kolizję prawną, czyniąc przedmio towe rozporządzenie martwym.

Przez ostatnie 15 lat obecności na rynku produktu Ekogroszek jego nazwa utrwaliła się w świadomości społecznej. Eliminowanie tej nazwy z rozporządzenia w ocenie IChPW jest błędem i niepotrzebnie prowadzi do dezinformacji społeczeństwa, a także stawia pod znakiem zapytania budowaną od lat logikę s tosowania specjalnego, wysokojakościowego sortymentu węgla w nowoczesnych urządzeniach grzewczych spełniających wymogi ekoprojektu lub ekodesign?u. W naszej ocenie nie należy ulegać coraz popularniejszej histerii antywęglowej i uważamy, że nazwa ?Ekogroszek? nie jest elementem ?greenwashing?u?. Postulujemy zatem, aby zachować dotychczasową nazwę tego rozpoznawalnego na rynku, wysokojakościowego produktu węglowego.

 



Au tor: Edyta Misztal
Labora torium Chemii Analitycznej
kontakt: emisztal@itpe.pl