Smoła koksownicza jest czarną cieczą o gęs tości około 1,15 g/cm3 i charakterystycznym zapachu produktów koksochemicznych, zawiera do 5% wody. Pod względem chemicznym jest to mieszanina wielu tysięcy związków chemicznych, głównie węglowodorów aromatycznych, w tym z grupy WWA, przy czym tylko około 12 występuje w ilości ponad 1% (naftalen do 10%, fenantren do 5%, fluoranten do 3,5%, acenaftylen, fluoren, antracen, piren, chryzen do 2%). Pod względem fizykochemicznym jest to skomplikowana mieszanina poliazeotropowa i polieutektyczna. Smoła w głównej mierze poddawana jest przeróbce na drodze ciągłej destylacji dając w efekcie oleje smołowe oraz pozostałość – pak węglowy.
W IChPW dla smoły koksowniczej możemy zrealizować badania pozwalające na:
- oznaczenie zawar tości benzenu, toluenu, WWA (tj. naftalenu, acenaftylenu, acenaftenu, fluorenu, fenantrenu, antracenu, fluorantenu, pirenu, benzo(a)antracenu, chryzenu, benzo(b+k)fluorantenu, benzo(e)pirenu, benzo(a)pirenu, perylenu, dibenzo(a,h)antracen+indeno(1,2,3-cd)pirenu, benzo(g,h,i)perylenu), pirolu, pirydyny, indolu, chinoliny, izochinoliny, karbazolu, 2-metylonaftalenu, 1-metylonaftalen, dimetylonaftalenów i innych z wykorzystaniem chroma tografii gazowej z detekcją płomieniowo jonizacyjną,
- oznaczenie gęs tości,
- oznaczenie zawar tości wody,
- oznaczenie nierozpuszczalnych w toluenie i chinolinie,
- oznaczenie zawar tości popiołu, pozostałości po skoksowaniu, liczby koksowania,
- destylację normalną,
- lepkość dynamiczną, a także charakterystykę reologiczną w funkcji temperatury,
- oznaczenie zawar tości azotu, węgla, wodoru i siarki,
- temperaturę zapłonu w tyglu otwartym i zamkniętym,
- oznaczenie zawar tości fenolu.
Powyższe badania jakościowe skierowane są zarówno do Kierowników Wydziałów Węglopochodnych, działu handlowego na Koksowniach w celu potwierdzenia jakości otrzymywanego półproduktu transpor towalnego, jak również do firm, które ten materiał przerabiają na drodze ciągłej destylacji, np. Deza AS, Rütgers Germany GmbH, Industrial Qu?mica del Nal?n.
Zapraszamy do współpracy w tym zakresie ? emisztal@itpe.pl
Au tor: Roksana Muzyka
Labora torium Chemii Analitycznej
kontakt: rmuzyka@itpe.pl | tel.: 32 621 62 14