Przemysł metalurgiczny bazuje głównie na wykorzystaniu paliw kopalnych i biorąc pod uwagę ich pożądane w procesach metalurgicznych właściwości oraz efekt ekonomiczny w najbliższym czasie trend ten nie ulegnie znacznym zmianom. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom związanym zarówno z polityką klimatyczną oraz gospodarką obiegu zamkniętego branża otworzyła się i intensywnie poszukuje efektywnych rozwiązań związanych ze zmniejszeniem oddziaływania na środowisko oraz spełnieniem ambitnych celów klimatycznych, co jest niezwykle trudne, biorąc pod uwagę skalę oraz wymagania technologiczne s tosowanych procesów.

Jednym z kierunków związanych z implementacją zasad gospodarki obiegu zamkniętego jest tworzenie tzw. symbioz przemysłowych, bazujących na fakcie, że odpad powstający w jednej gałęzi przemysłowej może stanowić surowiec dla innej branży gospodarczej.

Takie założenie przyjęliśmy wraz z naszym partnerem, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica, proponując zas tosowanie odpadowej biomasy w procesie spiekania rud żelaza, który jest powszechnie s tosowany w zakładach hutniczych. Rolniczą biomasę odpadową (której to Polska jest trzecim, zaraz za Francją i Niemcami, producentem w Europie) poddaliśmy procesowi pirolizy, a powstały karbonizat zas tosowaliśmy jako częściowy substytut paliwa w procesie spiekania (zwyczajowo s tosowany jest koksik węglowy). Przeprowadzone we współpracy z naukowcami z IMŻ badania pokazały, że otrzymane karbonizaty w zależności od właściwości mogą zastąpić od 10-30%mas. konwencjonalnego paliwa. Stąd opracowane rozwiązanie wydaje się atrakcyjne i może stanowić podwalinę dla symbiozy sek torów rolniczego i metalurgicznego.

Zapraszamy do lektury całości artykułu opisującego przeprowadzone przez nas badania (au torstwa Mariana Nieslera i Janusza Stecki ? pracowników IMŻ oraz Sławomira Stelmacha i Anny Kwiecińskiej-Mydlak ? pracowników IChPW), który właśnie ukazał się w czasopiśmie ENERGIES. Artykuł jest opublikowany w trybie Open Access. Link do artykułu: Energies | Free Full-Text | Biochars in Iron Ores Sintering Process: Effect on Sinter Quality and Emission (mdpi.com)

 



Au torzy: Sławomir Stelmach, Anna Kwiecińska-Mydlak
Kontakt: sstelmach@itpe.pl  |  +48 32 621 62 52