Przeciwdziałanie zmianie klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych są priorytetami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Ramy polityki klimatyczno-energetycznej na lata 2020-2030 (przyjęte w 2014 r.) zakładają ograniczenie o co najmniej 40% emisji gazów cieplarnianych w s tosunku do poziomu z 1990 r. Ponad to udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii powinien wynosić co najmniej 32%, a efektywność energetyczna powinna wzrosnąć o co najmniej 32,5%. Co więcej, przepisy dotyczące wspólnego wysiłku redukcyjnego ustanawiają cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych z sek torów nieobjętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), takie jak transport, budownictwo, rolnictwo i gospodarka odpadami. Cele te zakładają zmniejszenie emisji w tych sek torach o ok. 10% do 2020 r. i o 30% do 2030 r. w porównaniu z poziomami emisji w 2005 r.

Obecnie rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 (około 52?/t) zwiększają zainteresowanie technologiami redukcji CO2. Spośród wielu me tod wychwytu CO2 ze spalin, takich jak adsorpcja, membrany, me tody kriogeniczne, czy chemiczna pętla tlenkowa, najbardziej dojrzałą technologiczne (TLR 8-9) i możliwą do zaimplemen towania w energetyce i zakładach przemysłowych (cemen townie, huty itp.) jest me toda absorpcji chemicznej z wykorzystaniem amin.

Niemniej jednak, podczas usuwania CO2 z kolumny absorpcyjnej (z wykorzystaniem absorbentów aminowych), wraz z gazem oczyszczonym uwalniane są niewielkie ilości składników roztworu oraz innych lotnych produktów degradacji amin. Od wielu lat w środowisku naukowym obserwuje się zainteresowanie tematyką pomiarów emisji z aminowych instalacji absorpcji. Jest to ważne ze względu na dobór odpowiednich aparatów oczyszczania gazów oraz roztworów absorpcyjnych cechujących się zwiększoną odpornością na degradację oraz mniejszą lotnością.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla posiada odpowiednią aparaturę pomiarową (m.in. analiza tor Gasmet DX4000) oraz doświadczenie w zakresie pomiarów emisji z aminowych instalacji absorpcji. Badano m.in. skuteczność sekcji mycia wodnego oraz optymalizację parametrów mających na celu redukcje emisji z kolumny absorpcyjnej. Pracownicy Instytutu przeprowadzili wiele prac badawczych związanych z wychwytem CO2 z użyciem absorbentów aminowych. Badania były prowadzone zarówno na instalacji pilo towej o wydajności do 200 m3/h oczyszczanego gazu (należącej do Tauron Wytwarzanie), jak i na instalacji badawczej (100 m3/h) znajdującej się w Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami pracowników IChPW dotyczącymi zagadnienia emisji z aminowych instalacji absorpcji:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1750583620305806?via%3Dihub

https://link.springer.com/article/10.1007/s13762-017-1475-z

https://www.sciendo.com/article/10.1515/oszn-2017-0027

 



Au tor: Tomasz Spietz
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: tspietz@itpe.pl | tel. 32 621 64 31