Rosnące ceny uprawnień do emisji ditlenku węgla osiągające war tość 44 euro za tonę wymuszają konieczność modernizacji energetyki opartej na węglu, m.in.: poprzez inwestycje w instalacje umożliwiające wychwyt i oczyszczanie ditlenku węgla. Odseparowany CO2 ze spalin, np. z wykorzystaniem me tody absorpcji aminowej, wymaga oczyszczenia do wymogów zależnych od jego planowanego wykorzystania. Najwyższą czys tością charakteryzuje się CO2 przeznaczony dla przemysłu spożywczego, jest on oznaczany numerem E290, a jego jakość określona jest przez rozporządzenie Unii Europejskiej oraz Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Niższe wymagania jakościowe stawiane są dla CO2 używanego w przemyśle do intensyfikacji wydobycia ropy naf towej i do składowania w warstwach geologicznych.
Oczyszczenie CO2 wychwyconego ze spalin pozwoli na jego szerokie wykorzystanie w zależności od uzyskanej jakości. Obecnie, ditlenek węgla uzyskany ze spalin s tosuje się najczęściej do intensyfikacji wydobycia ropy naf towej, jednak nie ma technicznych przeciwskazań do zas tosowania go do innych celów po dokładnym oczyszczeniu.
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla posiada bogate doświadczenie w technologii aminowego wychwytu ditlenku węgla. Opracował i użytkował instalację pilo tową wychwytującą CO2 ze spalin, działającą w Elektrowni Łaziska i należącą do spółki Tauron. Posiada również doświadczenie w procesie metanizacji CO2 (uzyskane w ramach badań pilo towych prowadzonych w ramach projektu CO2SNG finansowanego przez KIC InnoEnergy). Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami i do kontaktu.
Literatura:
CO2 wymagania dotyczące jakości – https://sigma-not.pl/publikacja-126270-2020-5.html
Testy Metanizacji – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0016236119321581?via=ihub
Testy pilo towe – https://link.springer.com/article/10.1007/s10098-015-1001-2
Au tor: Szymon Dobras
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: sdobras@itpe.pl | tel.: 32 621 63 25