Materiały porowate są od wielu lat przedmiotem badań i analiz z uwagi na ich zas tosowanie praktyczne związane z transportem ciepła (izola tory), filtrowaniem różnych mediów, chłonnością, czyli możliwością pochłaniania/magazynowania gazów i par, etc. S tosowane w różnych dziedzinach porowate materiały węglowe charakteryzują się unika towymi właściwościami fizykochemicznymi. Węgle aktywne są materiałami charakteryzującymi się bardzo dużą powierzchnią właściwą oraz dużą obję tością porów.
Z punktu widzenia procesów zachodzących na granicy faz ciało stałe-gaz i ciało stałe-ciecz, pojęcie powierzchni właściwej ciała stałego rozumiane jest jako powierzchnia dostępna dla cząsteczek gazu lub cieczy, i obejmuje zarówno jego powierzchnię zewnętrzną jak i wewnętrzną, która związana jest z jego porowa tością. Definiuje się ją jako rzeczywistą powierzchnię materiału biorącą udział w adsorpcji przypadającą na jednostkę masy adsorbentu i najczęściej wyraża się w m2 g-1.
Istnieje wiele me tod wyznaczania powierzchni właściwej. Najbardziej rozpowszechnionymi są me tody oparte na pomiarach adsorpcji gazów i par. W przypadku me tod adsorpcyjnych, klasyczny pomiar polega na wyznaczeniu izotermy adsorpcji azotu, w temperaturze ciekłego azotu (77,3 K). Najczęściej s tosowanym równaniem odwzorowującym przebieg adsorpcji jest równanie izotermy podane przez Brunauera, Emmeta i Tellera. Me toda ta jest popularnie określana jako me toda BET, stąd zazwyczaj symbolowi powierzchni właściwej S, towarzyszy symbol BET.
W IChPW pomiar powierzchni właściwej węgli aktywnych me todą BET wykonywany jest wg normy ISO 9277:2010. Do tego celu wykorzystywany jest analiza tor charakterystyki struktury porowatej z zas tosowaniem sorpcji fizycznej 3Flex TM firmy Micromeritics. Analiza tor ten umożliwia kompleksowe badania charakterystyki struktury porowatej różnorodnych materiałów stałych w zakresie od mikro- do makroporów poniżej 3000 ?, w tym:
- badania sorpcji N2 w 77 K, CO2 w 273 K, Ar w 87 K,
- oznaczanie powierzchni właściwej wg BET oraz wg równań Langmuira, Freundlicha i Temkina,
- rozkład obję tości i powierzchni właściwej wg BJH i DH,
- oznaczanie obję tości i powierzchni właściwej mikroporów na podstawie me tody t-plot,
- oznaczanie mediany szerokości porów wg me tody Horvatha-Kawazoe,
- oznaczanie obję tości i powierzchni właściwej mikroporów wg Dubinina-Radushkievicha i Dubinina-Astakhova.
Zapraszamy do współpracy w tym zakresie ? emisztal@itpe.pl
Au tor: Nina Bą torek-Giesa
kontakt: ngiesa@itpe.pl | tel.: 32 621 62 12