Komisja Europejska zakłada systematyczny spadek emisji CO2 do 55% w roku 2030 roku oraz wyższy udział w bilansie energetycznym Odnawialnych Źródeł Energii. Jednym z stymula torów spadku emisji CO2 ma być rozwijanie szerokiego s tosowania wodoru, w różnych gałęziach przemysłu, również w hutnictwie żelaza i stali.

Europejskie hutnictwo odpowiedziało na oczekiwania Komisji Europejskiej i aktualnie realizowanych jest kilka projektów, w których celem końcowym ma być zastąpienie koksu, jako reduk tora, wodorem. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wdrożenie takich technologii nie wyeliminuje całkowicie s tosowania koksu w hutnictwie a równocześnie wymagać będzie drastycznie większego zużycia prądu do wytwarzania zielonego wodoru. Austriacy szacują, że roczna produkcja wodoru dla potrzeb jedynie hutnictwa, wymagać będzie takiej ilości prądu, jaką zużywa się aktualnie w ciągu całego roku, a więc globalnie jego zużycie wzrosnąć musiałoby dwukrotnie. Czesi na tomiast szacują dla swoich hut ilość prądu na poziomie 1/3 aktualnego jego zużycia. Wszystko razem prowadzić będzie z pewnością do zwiększenia energochłonności i kosztów produkcji stali.

Pomimo pozytywnego kierunku zmian, jako stymulowania do prowadzenia działań w kierunku zmniejszenia wpływu na środowisko przemysłu hutniczego, należy również uwzględniać negatywny wpływu tych działań na gospodarkę. Może to skutkować tzw. zjawiskiem carbon leakage, czyli ucieczką poza Unię części strategicznych gałęzi gospodarki.

Instytut od lat wspiera działalność firm i instytucji w zakresie poprawy efektywności produkcji i zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. Obszar koksownictwa wchodzi w zakres kompetencji Zakładu Technologii Koksowniczych, do współpracy z którym zapraszamy

Au tor – kierownik Zakładu Technologii Koksowniczych ? dr inż. Bar tosz Mertas
kontakt: bmertas@itpe.pl  | tel.: 607 288 033