Transformacja energetyczna w kierunku produkcji biogazu rolniczego jest już faktem, którego potencjał rok rocznie będzie rósł jeżeli chodzi o produkcję i nowe obiekty wytwórcze. Niemniej jednak w najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem zmian regulacyjnych zarówno w Unii Europejskiej i w Polsce będzie stworzenie wspólnej polityki dla sek tora gazowego, która obejmie nie tylko ułatwienia w odniesieniu do handlu biogazem biometanem, ale zostanie potwierdzona za pomocą gwarancji pochodzenia.

Pewnego rodzaju wytyczne zostały już wprowadzone Dyrektywą RED II, a należą do nich m. in. wymóg generowania przez Państwa Członkowskie gwarancji pochodzenia dla gazów odnawialnych. W tym wszystkim największą niewiadomą jest sposób wdrożenia gwarancji pochodzenia, sposobu certyfikacji paliwa ? biogazu bometanu, a także samej treści, która była by spójna z innymi obowiązującymi systemami np. handlu uprawnień do emisji lub produkcji OZE.

Projekt ustawy opracowania certyfikacja gwarancji pochodzenia biogazu bometanu jest oparty na zasadzie bilansu masy oraz zawiera informacje dotyczące śladu węglowego w oparciu o ocenę cyklu życia (LCA). Projekt ustawy nie obejmuje na dzień dzisiejszy is totnych informacji, które by potwierdziły, że produkcja biogazu biometanu spełnia wszelkie kryteria zrównoważonego rozwoju. Zatem certyfikat powinien dostarczać jednoznacznych informacji – o ile została ograniczona emisja gazów cieplarnianych?

 Au tor: Roksana Muzyka
kontakt: rmuzyka@itpe.pl  |  tel.:32/621 62 14