Jednym z nowych, is totnych kierunków rozwijanych aktualnie w IChPW jest adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA – z ang. pressure swing adsorption). Technologia PSA jest powszechnie s tosowana w przemyśle do rozdziału mieszanin gazowych. Spośród potencjalnych zas tosowań tej technologii wymienić należy rozdział wodoru od innych gazów, czy też usuwanie siarkowodoru z gazu ziemnego. Innym zas tosowaniem technologii PSA jest oczyszczanie biogazu z dwutlenku węgla mające na celu uzyskanie substytutu gazu ziemnego. Zaawansowane są również badania nad wykorzystaniem technik adsorpcyjnych do wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin energetycznych. Powszechne jest s tosowanie adsorpcji zmiennociśnieniowej do otrzymywania azotu i tlenu z powietrza.
W 2021 roku rozpoczęliśmy realizację pracy ?Rozwój technologii oczyszczania biogazu i bio-CO2? finansowanej z subwencji. Jednym z jej etapów jest opracowanie własnej technologii adsorpcyjnego oczyszczania biogazu me todą PSA. Współpraca naukowa z Instytutem Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach zaowocowała wypożyczeniem wielkolabora toryjnej instalacji PSA. Aktualnie na terenie Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu prowadzone są prace modernizacyjne w/w instalacji na potrzeby realizacji projektu usuwania dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń ze strumienia biogazu, pozwalające w efekcie na uzyskanie substytutu gazu ziemnego. Modernizacja ta prowadzona jest przez pracowników Zakładu Transformacji Energetycznej.
Mamy nadzieje, że prowadzone w przyszłości badania nad wykorzystaniem technologii PSA w technologii chemicznej i ochronie środowiska w is totny sposób zwiększą kompetencje Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla i zaowocują szeregiem nowych projektów z partnerami przemysłowymi.
Au tor: Tadeusz Chwoła